Jesteś tutaj:

PARS Poetry 2018 z udziałem Anny Czachorowskiej

Data: 23.11.2018 r., godz. 08.26    555
W dniach 14–17 listopada 2018 r. w kilku miastach Słowacji odbywał się Międzynarodowy Festiwal Poetycki PARS Poetry 2018, w którym uczestniczyła Pani Anna Czachorowska- dyrektor jabłonowskiej biblioteki. Moderatorami wszystkich spotkań byli: Zuzana Kuglerowa i Ondrej Kalamár wybitni pisarze ze Stowarzyszenia PARS ARTEM w Bratysławie.
W festiwalu uczestniczyli autorzy z 7 krajów Europy. Wśród nich reprezentanci Polski: Anna Czachorowska (dyrektor Biblioteki w Jabłonnie) oraz Aleksy Wróbel i Remy Juskiewitz. Obydwaj panowie reprezentowali również Wielką Brytanię, gdyż mieszkają tam od wielu lat, promując polską literaturę.Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się od wizyty w Ratuszu Miejskim w Banskiej Bystrzycy. Uczestnicy festiwalu zostali serdecznie przyjęci przez włodarzy miasta. Oficjalne otwarcie Festiwalu odbyło się po południu w sali wystawowej Biblioteki Naukowej. Koordynatorem spotkań w Banskiej Bystrzycy był słowacki poeta Miroslav Kapusta.Drugi dzień festiwalu to program poetycko-muzyczny, zaprezentowany w kościele św. Katarzyny w Kremnicy. Autorzy zagraniczni czytali swoje wiersze a oprawę muzyczną przygotowali artyści słowaccy.Kolejne dwa dni to spotkania w bibliotekach szkolnych (Modra i Trnava) i na uniwersytetach (Zvolen). Po południu goście festiwalowi zostali na zamku w Smolenicach. Tam odbywały się wystawy malarskie słowackich artystów oraz recitale słowackich, czeskich i bułgarskich artystów. Podczas wieczoru polskiego wystąpili: Anna Czachorowska, Aleksy Wróbel, muzyczną oprawę zapewnił Remy Juskiewitz.

Ostatniego dnia zagranicznych gości odwieziono do Bratysławy. W każdym z miast, w którym odbywały się spotkania panowała bardzo serdeczna, przyjazna i pełna miłości do słowiańskiej poezji atmosfera.Zdjęcia i tekst przesłane przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie