Główna treœść strony

PRZETERMINOWANE I NIEWYKORZYSTANE LEKI – oddaj je do Przychodni Zdrowia i aptek

Od 2 lutego 2009 r. w 4 współpracujących z Urzędem Gminy Jabłonna aptekach znajdują się specjalistyczne pojemniki typu „Konfiskator” do selektywnego zbierania przeterminowanych i niewykorzystanych leków. W styczniu 2011 r. do współpracy z Gminą Jabłonna w powyższym zakresie dołączyła kolejna apteka w Chotomowie. Informujemy, że w związku z likwidacją w czerwcu 2014 r. apteki w Jabłonnie przy ul. Modlińskiej 152, pojemnik, który się w niej znajdował został przeniesiony do budynku Przychodni Zdrowia w Chotomowie.

"Konfiskatory” są nowoczesnymi urządzeniami skonstruowanymi specjalnie na potrzeby zbiórki leków, a ich budowa uniemożliwia dostęp do zawartości przypadkowym osobom.

Przypominamy, że zgodnie z zapisami ustawy o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21 ze zm.) istnieje konieczność oddzielania odpadów niebezpiecznych ze strumienia odpadów komunalnych. Przeterminowane i niewykorzystane leki, stanowią odpad niebezpieczny i nie należy pozbywać się ich razem ze zwykłymi odpadami komunalnymi. Ze względu na to, iż leki zbudowane są z szeregu związków chemicznych, po terminie ich przydatności, stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi, szczególnie dzieci. Ponieważ pomimo upływu czasu zachowują dużą aktywność biologiczną powinny być poddawane utylizacji w miejscach do tego przeznaczonych, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Mieszkańcy Gminy Jabłonna, którzy posiadają i chcą się pozbyć przeterminowanych lub niewykorzystanych leków, w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego mają możliwość nieodpłatnego pozostawienia ich w specjalistycznych pojemnikach w następujących punktach na terenie Gminy Jabłonna:

1. PRZYCHODNIA ZDROWIA CHOTOMÓW, UL. PARTYZANTÓW 10, TEL.: 22 772 62 95

2. APTEKA W JABŁONNIE, UL. PARKOWA 1, TEL. (22) 782-42-90

3. APTEKA W JABŁONNIE, UL. ZEGRZYŃSKA 8, TEL. (22) 784-09-78

4. APTEKA W CHOTOMOWIE, UL. STRAŻACKA 8, TEL. (22) 772-62-54

5. APTEKA POGODNA W CHOTOMOWIE, ul. PARTYZANTÓW 9, tel. (22) 772 22 72


Do pojemników należy wrzucać leki w postaci: tabletek i drażetek, ampułek, aerozoli, maści, proszków, syropów, kropli oraz roztworów w szczelnie zamkniętych opakowaniach, pozbawionych tekturowych pudełek.
Nie wolno wrzucać termometrów rtęciowych oraz elektrycznych, a także zużytych strzykawek i igieł!

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Jabłonna, tel. (22) 76-77-347.
 • Centrum Kultury i Sportu
 • Gminne Centrum Informacji
 • Jezioro Zegrzyńskie
 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonnie
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie
 • Bezpłatna Szkoła Rodzenia
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
 • Legion Klub HDK PCK
 • Planowane Wyłączenia Prądu
 • Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej
 • 32 Wieliszewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej
 • Gaz System
 • Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie
© 2002-2015 Urząd Gminy w Jabłonnie
Zawartość merytoryczna: MICHAŁ SMOLIŃSKI, e-mail: promocja@jablonna.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Aktualizacja tech: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl