Główna treœść strony

Zabytki

Ślady bogatych tradycji historycznych gminy Jabłonna widoczne są w licznych obiektach zabytkowych, znajdujących się na tych terenach, z których niewątpliwe na uwagę zasługują zespół pałacowo-parkowy mieszczący obecnie znane centrum konferencyjne Polskiej Akademii Nauk, Kościół pod wezwaniem M.B. Królowej Polski w Jabłonnie, Kościół pod wezwaniem N.M.P. w Chotomowie, poczta w Jabłonnie czy stare fortyfikacje na terenie wsi Suchocin.

Do najważniejszych zabytków na terenie gminy Jabłonna należą:


Pałac w Jabłonnie
Pałac w Jabłonnie
Jabłonna od Średniowiecza była własnością biskupów płockich, którzy w XV wieku wybudowali tu letnią rezydencję. W 1773 roku Jabłonnę odkupił od kapituły płockiej brat króla Stanisława Augusta - Michał Poniatowski ówczesny biskup płocki i późniejszy prymas Polski. Zamierzając przekształcić ją w elegancką rezydencję pałacowo-parkową, w 1774 roku zamówił projekt nowej siedziby u królewskiego architekta Dominika Merliniego. Całość pomyślano jako zespół trzech budynków: usytuowanego centralnie parterowego pałacyku będącego mieszkaniem właściciela oraz dwóch bocznych dwupiętrowych pawilonów. Pawilon lewy zwany był Królewskim, ponieważ służył jako mieszkanie Stanisławowi Augustowi. Pawilon prawy przeznaczono dla gości, a przylegającą do niego piętrową oficynę - dla dworu i kancelarii prymasa. Angielski park krajobrazowy powstał w latach 70-tych i 80-tych XVIII wieku według projektu Szymona Bogumiła Zuga na miejscu barokowego ogrodu, z którego rozpościerał się widok na dolinę Wisły. Zug wzniósł również szereg pawilonów, z których do dziś przetrwały: grota, oranżeria i pawilon chiński. Pałacyk właściwy łączył pierwotnie klasycystyczną surowość potężnie wypiętrzonej części środkowej z barokową malowniczością elewacji frontowej ożywionej czworoboczną wieżyczką zwieńczoną kulą. Ośrodkiem kompozycji wnętrz był okrągły salon znacznie wyższy od pozostałych pomieszczeń (dekoracja sztukatorska - Antonio Bianchi 1775, dekoracja malarska - Szymon Mańkowski 1777). Wchodziło się do niego przez prostokątny westybul, z którego na lewo był dostęp schodami na wieżę a na prawo - do antyszambru.

W skład zespołu pałacowo – parkowego, oprócz samego pałacu, wchodzą ponadto:
- Oficyny,
- Pawilony,
- Oranżeria,
- Łuk Triumfalny,
- ltana chińska,
- Stajnie i wozownie,
- Grota Brama wjazdowa,
- Park,
- Dom rządcy.

Więcej informacji o pałacu znajdziecie Państwo na stronie: www.palacjablonna.pl


Budynek Urzędu Gminy Jabłonna
Dawny zajazd - Urząd Gminy Jabłonna
Budynek usytuowany jest naprzeciwko bramy wjazdowej do pałacu. Został wzniesiony przed rokiem 1834, jako karczma z zajazdem i kuźnią. Pod koniec XIX wieku był nazywany Starą Karczmą. Został spalony podczas działań wojennych w roku 1944. Odbudowano go dopiero w latach 1953 – 1954, według projektu Romana Ostapowicza i Haliny Trojanowskiej. Obecnie jest to siedziba Urzędu Gminy Jabłonna, Rady Gminy oraz Banku Spółdzielczego.Poczta w Jabłonnie
Poczta
W roku 1837 rodzina Potockich wydzierżawiła na potrzeby poczty konnej, grunt położony około kilometra od bramy wjazdowej do jabłonowskiego pałacu, w kierunku Warszawy. Wkrótce potem zostały tu wzniesiony budynek stacji pocztowej oraz zachodnia oficyna, które zachowały się do dzisiaj. Poczta była przebudowywana pod koniec XIX wieku - wzniesiono wówczas wschodnią oficynę. W ostatnich latach nadano wnętrzom budynku głównego stylowy wystrój i ze względu na zły stan techniczny, rozebrano wschodnią oficynę. Budynek do dziś pełni funkcję urzędu pocztowego.
Pomnik poległych 1939-1945
Pomnik poległych 1939 - 1945
Usytuowany obok urzędu gminy we wsi Jabłonna na skwerze nazwanym pseudonimami żołnierzy AK: Mieczysława Stepnowskiego „Alfy” i Stanisława Felickiego "Skiby", poległych 17 czerwca 1943 roku podczas eskorty transportu broni.

Pomnik Armii Krajowej obok Urzędu Gminy Jabłonna
Pomnik Armii Krajowej
Pomnik poświęcony pamięci bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej jest usytuowany w wsi Jabłonna na trawniku przed budynkiem Urzędu Gminy.

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP
Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Chotomowie
Parafia była erygowana przed rokiem 1387. Po kilku kościołach drewnianych obecny kościół wzniesiono w stylu neogotyckim w latach 1861 - 1865 według projektu architekta Franciszka Marii Lanciego, z fundacji Maurycego Potockiego. Kościół został konsekrowany w roku 1893. Uszkodzony w czasie działań wojennych 1944, po wojnie został odbudowany.Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski
Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski

W 1921 r. zawiązany został Komitet Budowy Kościoła, a już cztery lata później parafia została erygowana. Kuria Biskupia Warszawska powołała do istnienia nową parafię wyłączając jej teren z parafii Chotomów. Świątynię zbudowano wg projektu architekta Józefa Sandyńskiego na placu ofiarowanym przez hrabiego Maurycego Potockiego. W 1944 r. kościół został wysadzony przez ustępujące wojska niemieckie. Odbudowany w latach 1945 – 1954 wg projektu architektów Zbigniewa Chwaliboga i Bolesława Gierycha.

Brama - dzwonnica w Chotomowie
Brama - dzwonnica prowadzi na teren cmentarza kościelnego. Jest współczesna kościołowi. Przed bramą usytuowana jest figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, której czas powstania szacowany jest na około połowę wieku XIX.


Pomnik w Chotomowie Sierpień 1944
Pomnik
Nie posiada nazwy. Znajduje się w Chotomowie, w miejscu, w którym 3 sierpnia 1944 roku poległ dowódca 3 Kompanii 1 Rejonu Armii Krajowej por. Stefan Krasiński "Kacper". Porucznik Krasiński poległ prowadząc kontrnatarcie na załogę niemieckiego pociągu pancernego.
Domek dróżnika
Jest usytuowany w granicach wsi Boża Wola, przy drodze Jabłonna - Nowy Dwór Mazowiecki. Został wzniesiony w drugim ćwierćwieczu XIX wieku. W późniejszym czasie dodano przybudówkę.

Ruiny fortu XVIII Twierdzy „Modlin”
Znajdują się w Bożej Woli. Według planów fort miał stanowić ostatni z 10 fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy „Modlin”. Budowa prowadzona od roku 1912 została wstrzymana w roku 1915 po zdobyciu Twierdzy przez wojska niemieckie; wzniesione fragmenty zostały częściowo wysadzone w powietrze. Dalsze zniszczenia zostały dokonane w latach późniejszych.

Pomnik Pomordowanych w Lasach Chotomowskich
Pomnik Pomordowanych w Lasach Chotomowskich
Uroczysko Bagno - Pomnik pomordowanych w Lasach Chotomowskich
Jest to pomnik usytuowany w Lasach Chotomowskich, przy drodze Jabłonna - Nowy Dwór Mazowiecki, na niebiesko znakowanym szlaku turystycznym. Został odsłonięty w roku 1972 staraniem koła ZBoWiD-u w Chotomowie. Miał na celu upamiętnienie ofiar terroru hitlerowskiego straconych w Lasach Chotomowskich.
 • Centrum Kultury i Sportu
 • Gminne Centrum Informacji
 • Jezioro Zegrzyńskie
 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jabłonnie
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie
 • Bezpłatna Szkoła Rodzenia
 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
 • Legion Klub HDK PCK
 • Planowane Wyłączenia Prądu
 • Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej
 • 32 Wieliszewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej
 • Gaz System
 • Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie
© 2002-2015 Urząd Gminy w Jabłonnie
Zawartość merytoryczna: MICHAŁ SMOLIŃSKI, e-mail: promocja@jablonna.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Aktualizacja tech: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl