Jesteś tutaj:

Spektakl "Gałązka Rozmarynu"

785
Czas trwania wydarzenia: od: 08.09.2018 r., godz. 19.00 do: 08.09.2018 r., godz. 21.00

Starostwo Powiatowe w Legionowie

W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości starosta legionowski Robert Wróbel oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nieporęcie Bogusława Oksza-Klossi zapraszają na spektakl pt. "Gałązka Rozmarynu" w wykonaniu Teatru Obrzędowego. Widowisko odbędzie się 8 września br. w sali widowiskowej legionowskiego ratusza.

Widzowie obejrzą opowieść o Legionach Polskich, a zwłaszcza o pierwszym okresie ich powstawania. Sztuka Zygmunta Nowakowskiego ukazuje genezę i narastanie dążeń niepodległościowych w społeczeństwie polskim, z uwzględnieniem wszelkich różnic politycznych, obyczajowych, społecznych a nawet językowych. Utwór jest w dużej mierze zapisem autentycznych wydarzeń, widzianych oczyma ich bezpośrednich uczestników.

Akcja spektaklu rozgrywa się w Kielcach. Rano 30 sierpnia 1914 r., ulica niedaleko Placu Katedralnego. Cukierenka, kilka stolików. Właściciel Słowikowski krząta się między stolikami. W tle słychać dzwony katedralne...

„Teatr Obrzędowy” to wielopokoleniowa grupa pasjonatów, którzy od 2013 roku spotykają się w nieporęckim Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie pod artystyczną opieką Bogusławy Oksza-Klossi – aktorki, autorki adaptacji teatralnych, reżysera i dyrektora GOK – przygotowują spektakle oraz widowiska nawiązujące do kultury ludowej.

„Gałązka rozmarynu” to przedstawienie, którego premiera miała miejsce w listopadzie 2015 roku. Obecna odsłona jest wznowieniem, przygotowanym specjalnie w związku z obchodzoną właśnie setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Widowisko, w którym udział bierze blisko 40 aktorów, a rozpiętość wieku pomiędzy najmłodszym i najstarszym wykonawcą wynosi ponad 70 lat, zostało już tego lata zaprezentowane na prestiżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów ARS we Włocławku.