Jesteś tutaj:

Festiwal Nauki 2018

347
Czas trwania wydarzenia: od: 22.09.2018 r., godz. 10.00 do: 23.09.2018 r., godz. 16.00


Festiwal Nauki 2018
XXII Festiwal Nauki, „SAPERE AUDE”
PAN Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie
22 i 23 września 2018r. w godzinach 10-16
JABŁONNA, ul. Modlińska 105

Patronat: Prezes Polskiej Akademii Nauk, Marszałek województwa mazowieckiego, Starosta Legionowski, Wójt Gminy Jabłonna, Prezydent miasta Legionowo
Patronat medialny: Mazowieckie To i Owo Legionowo, Radio Hobby, Gazeta Powiatowa, LTV


Sobota 22 września
10:00 Uroczyste otwarcie Festiwalu Nauki


Akademia Młodych Uczonych PAN

1. Jak dzwoni dzwon? – P. Perlikowski, g. 10-16 P

Instytut Geofizyki PAN, Zakład Badań Polarnych i Morskich

1. Historia Polskiej Stacji Polarnej Hornsund – g. 10-16 W.
2. Najdziwniejsze zwierzęta Arktyki – A. Wielgopolan g. 11 P.
3. Drony w Arktyce – T. Wawrzyniak g. 14 P.
4. Quizy online o Arktyce i Stacji – g. 12, 13, 15

Instytut Chemii Organicznej PAN
1. Chemia w ruchu – Z. Pakulski, g. 10-16 Wa.

Warszawski Uniwersytet Medyczny
1. Chirurdzy napoleońscy w Warszawie i na Mazowszu – M. Turos, g. 10-16 P
2. … a przed nami Warszawa – Dominik Jan Larrey grudzień 1806 – M. Turos, g. 12.
3. Dominik Jan Larrey i Polacy – M. Turos, g. 13 W. P.
4. Portret chirurga – Dominik Jan Larrey – M. Turos, g. 10-16 Wys.
5. Szpital Pluszowego Misia – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
6. 4Life – jak udzielać pierwszej pomocy – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
7. Mierzenie ciśnienia tętniczego – EMSA, g. 10-16 P. Wa.

Archiwum PAN w Warszawie
1. Botanicy niepodległej Polski autor K.Słojkowska, J. Arvaniti – B. Wyszomirska-Mrozicka, K. Wereszko, B. Wiktorowska, T. Rudzki, A. Suławka, g. 10-16 Wys.
2. Litery jak malowane – B. Wiktorowska, g. 10-16 P.

Państwowe Muzeum Archeologiczne

1. Ceramiczne puzzle – A. Bart, M. Dec, g. 10-16 War.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
1. Problemy ratowania zabytków rzeźby i architektury – tajemnice warsztatu konserwatora dzieł sztuki – W. Procyk, g. 10-16 P.

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

1. Radiostacje pola walki – prezentacja, g. 10-16 P.

Instytut Agrofizyki PAN z Lublina
1. Znikający atrament – M. Krekora, A. Kubaczyński g. 10-16 P.
2. Chemia po napięciem – barwy elektrolizy – A. Siedliska, K. Jaromin-Gleń, g. 10-16 P.
3. Rock and roll na mleku – M. Gos, K. Nowak, E. Wnuk, g. 10-16 P.
4. Przepływ materiału sypkiego w silosie – J. Wiącek, D. Wiącek, g. 10-16 P.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
1. Jedzenie dla zdrowia i dla przyjemności – A. Kołłajtis-Dołowy, g. 11 W.

LEGROBOT – Legionowskie Koło Robotyki
1. TeenBot – Wielozadaniowy Robot dla dzieci i młodzieży, g. 10-16 P.
2. Prezentacja projektowanych konstrukcji i wydruków 3D, g. 10-16 P. Wa.
3. Mini szkółka lutowania, g. 11-16 P. Wa.
4. Drukarki 3D – podstawy projektowania, drukowania i budowy drukarek, g. 10-16 P.

Koło Naukowe Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, KN ONYKS

1. Szkółka lutowania, g. 10-16 P. Wa.
2. Analizator widma pasma akustycznego, g. 10-16 P. Wa.
3. Gry i inne atrakcje, g. 10-16 P. Wa.

Studenckie Koło Astronautyczne

1. Robot Gaja, Rakieta na wodę, Ramię manipulatora – K. Stęczniewska, g. 10-16 P, Wa.

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów PW, SKAP

1. Pokaz pojazdu kropelka, g.10-16 P. Wys.
2. Przejazd samochodem elektrycznym pac-car, g. 10-16 P.

Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska
1. Pokazy chemiczne – Naukowe Koło Chemiczne Flogiston, g. 10-16 P.

Jakub Porada
1. Warsztaty telewizyjne – J. Porada, g. 11-13 P, Wa.

Instytut Archeologii i Etnologii PAN
1. Archeolog na cmentarzysku. Czego możemy się dowiedzieć badając ludzkie pochówki. – Z. Kubiatowski, g. 10-16 Wys. P.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Jabłonna

1. Las pełny przyjaznych funkcji – D. Rybkowska, g. 10-16 P, Wa.

Ambasada Bułgarii
1. Bułgaria – ludzie, kultura, krajobrazy, g. 10-16 P.

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa

1. Ogród Prymasa Michała Poniatowskiego w Jabłonnie – B. Mańk, g. 15 P.
2. Publikacje TPL – E. Domański, g. 10-16 P.

Muzeum Historyczne w Legionowie

1. Muzeum Historyczne – M. Piorun, g. 10-16, P.

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
1. Carving, drukarka 3D, g. 10-16 P.
2. Energia odnawialna, g. 10-16 P.

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

1. Prezentacja busa edukacyjnego, motocykla służbowego, wideorejestratora, g. 10-16 P.
2. Miasteczko ruchu drogowego, g. 10-16 Wa.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego z Legionowa

1. Żeluś Kolorowa chemia, Lampa lawa, Raz jak woda, raz jak ciało stałe, Jesteś tutaj czy nie ma cię? – A. Godlewska, g. 10-16 P.
2. Jak zbudowane jest moje ciało?, Świat w skali mikro, Efekt stroopa – A. Musińska, g. 10-16 P.
3. Pierwsza pomoc przedmedyczna – B. Koremba, g. 10-16 P.

Instytut Sztuki PAN
1. Katalog Zabytków Sztuki w Polsce wczoraj i dziś czyli od fiszki do myszki. - D. Piramidowicz, g. 11 Wyk.
2. Ukryte wymiary czyli jak patrzeć na polską architekturę międzywojenną. - K. Uchowicz, g. 12 Wyk.
3. W pracowni pani Łazarewiczowej, czyli o tym, kto ubierał Warszawianki w końcu XVIII i na początku XIX wieku – A. Straszewska g.10-16 P.

Wydział Elektryczny Politechnika Śląska
1. Ruch i zmysły robotów – inspirowane wzorcami biologicznymi – T. Stenzel, M. Sajkowski, M. Kowalik g. 10-16 P. Wa.
2. Sterowanie i nawigacja robotów mobilnych – w poszukiwaniu autonomii – T. Stenzel, M. Sajkowski, M. Kowalik g. 10-16 P. Wa.

Akademia Wychowania Fizycznego

1. Moja postawa ciała, moja budowa ciała, g. 10-16 P. Wa.
2. Pomiary składu ciała, g. 10-16 P. Wa.
3. Ocena prostych sprawności motorycznych, g. 10-16 P. Wa.
4. Pomoc przedmedyczna, g. 10-16. P.

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej
1. Promieniowanie wokół nas – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
2. Rodzaje promieniowania – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
3. Boks rękawicowy – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
4. Bramka dozymetryczna – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
5. Radiofarmaceutyk jako Magic bullet – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.

Instytut Maszyn Przepływowych PAN

1. Elektromobilność – auto elektryczne – g.10-16 P.

BYŚ – Wojciech Byśkiniewicz, Fundacja Chlorofil

1. Nowoczesna sortownia śmieci, g. 10-16 P.
2. Jak mądrze segregować śmieci u źródła, g. 10-16 P.
3. Ekologiczna śmieciarka, g. 10-16 P.

Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka
1. Białołęka Prison- Art.- Sztuka zza krat – galeria prac, g. 10-16 Wys.
2. Ujarzmić przestępcę – prezentacja, g. 10-16. P.
3. Napraw swój błąd u boku bliskich – prezentacja, g. 10-16 P.
4. Książki Nie Dzielą – prezentacja, g. 10-16 P.
5. Grundtvig – Druga szansa, g. 10-16 P.
6. Program Wiatr i Woda – prezentacja, g. 10-16 P.

Pasieka Miodomilowy Las
1. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o pszczołach, g. 10-16 P. Wa.
2. Sztuka woskiem malowana, g. 10-16 P. Wa.

Fundacja ART

1. Zielarstwo ludowe, g. 10-16 Wa.
2. Metaloplastyka, g. 10-16 Wa.

EduArt
1. Rekonstrukcja ubiorów historycznych końca XVIII w. i czasów napoleońskich – E. Dunin-Wąsowicz g. 10-16, P.

Poltransplant
1. Medycyna transplantacyjna – K. Nestorowicz, g. 10-16 P.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe w Legionowie, Niepubliczne Przedszkole „Chatka Puchatka”
1. Wychowuj dziecko do szczęścia – buduj relacje, g. 10-16 P. Wa.

Impreza towarzysząca
- Toczenie garnków na kole – A. Kłosek, g. 10-16, Wa.
- Ogólnopolskie zawody robotów LEGROBOT 2018
1. Bitwy i wyścigi robotów w 10 kategoriach
2. Warsztaty dla widzów i uczestników
3. Konkursy dla publiczności
- OGP GAZ-SYSTEM S.A.
1. GAZowe rewolucje – g. 10-16 P. Wa.

Niedziela 23 września

Stacja Naukowa PAN w Paryżu, Biuro Promocji Nauki PolSCA w Brukseli
1. ABC belgijskiej frankofonii – A. Knapik, g. 10 Wyk.
2. Dyplomacja naukowa – w praktyce – Czym zajmują się stacje zagraniczne PAN – M. Forycki, K. Kula, M. Molęda-Zdziech, A. Knapik, D. Kurdwanowska – g. 11.30 Deb.

Instytut Maszyn Przepływowych PAN

1. Elektromobilność – auto elektryczne – g.10-16 P.

Warszawski Uniwersytet Medyczny

1. Chirurdzy napoleońscy w Warszawie i na Mazowszu – M. Turos, g. 10-16 P
2. … a przed nami Warszawa – Dominik Jan Larrey grudzień 1806 – M. Turos, g. 12. W. P.
3. Dominik Jan Larrey i Polacy – M. Turos, g. 13 W. P.
4. Portret chirurga – Dominik Jan Larrey – M. Turos, g. 10-16 Wys.
5. Szpital Pluszowego Misia – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
6. 4Life – jak udzielać pierwszej pomocy – EMSA, g. 10-16 P. Wa.
7. Mierzenie ciśnienia tętniczego – EMSA, g. 10-16 P. Wa.

Instytut Geofizyki PAN, Zakład Badań Polarnych i Morskich

1. Historia Polskiej Stacji Polarnej Hornsund – g. 10-16 W.
2. Najdziwniejsze zwierzęta Arktyki – A. Wielgopolan g. 11 P.
3. Historia wypraw polarnych – J. Giżejewski g. 14 P.
4. Quizy online o Arktyce i Stacji – g. 12, 13, 15

Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska
1. Pokazy chemiczne – Naukowe Koło Chemiczne Flogiston, g. 10-16 P.

Państwowe Muzeum Archeologiczne

1. Ceramiczne puzzle – A. Bart, M. Dec, g. 10-16 War.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

1. Problemy ratowania zabytków rzeźby i architektury – tajemnice warsztatu konserwatora dzieł sztuki – W. Procyk, g. 10-16 P.

Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących w Legionowie
1. Pascal uczy, bawi, inspiruje – E. Kalińska, A. Wichrowska, g. 10-14 P.
2. Wydrukuj serce na drukarce 3D – P. Czyż, g. 10-14 P.
3. Zabawy z chemią – A. Łozińska, g. 10-14 P.
4. Zjawiska fizyczne w biologii – M. Garwolińska, g. 10-14 P.
5. Ginący świat zwierząt – R. Banach, H. Warzyńska g. 10-14 P.

Instytut Archeologii i Etnologii PAN
1. Archeolog na cmentarzysku. Czego możemy się dowiedzieć badając ludzkie pochówki. – Z. Kubiatowski, g. 10-16 Wys. P.

LEGROBOT – Legionowskie Koło Robotyki
1. TeenBot – Wielozadaniowy robot dla dzieci i młodzieży, g. 10-16 P.
2. Prezentacja projektowanych konstrukcji i wydruków 3D, g. 10-16 P. Wa.
3. Mini szkółka lutowania, g. 11-16 P. Wa.
4. Drukarki 3D – podstawy projektowania, drukowania i budowy drukarek, g. 10-16 P.
5. Budowa i wykorzystanie skanera 3D, wirtualizacja osób i przedmiotów, g. 10-16 P. Wa.

Poltransplant
1. Medycyna transplantacyjna – K. Nestorowicz, g. 10-16 P.

Pasieka Miodomilowy Las
1. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o pszczołach, g. 10-16 P. Wa.
2. Batik na papierze, g. 10-16 P. Wa.

Wydział Elektryczny Politechnika Śląska

1. Ruch i zmysły robotów – inspirowane wzorcami biologicznymi – T. Stenzel, M. Sajkowski, M. Kowalik g. 10-16 P. Wa.
2. Sterowanie i nawigacja robotów mobilnych – w poszukiwaniu autonomii – T. Stenzel, M. Sajkowski, M. Kowalik g. 10-16 P. Wa.

BYŚ – Wojciech Byśkiniewicz, Fundacja Chlorofil

1. Nowoczesna sortownia śmieci, g. 10-16 P.
2. Jak mądrze segregować śmieci u źródła, g. 10-16 P.
3. Ekologiczna śmieciarka, g. 10-16 P.
4. Zabawy z magnesem, właściwości magnetyczne substancji i materiałów. Pole. Taśma z magnesem to podstawowy etap sortowania, g. 10-16 P.
5. Zjawisko prądów wirowych. Technologia oddzielania metali nieżelaznych w nowoczesnej sortowni, g. 10-16 P.
6. Pokaz różnej gęstości polimerów PET i PE w technice segregowania odpadów, g. 10-16 P.
7. Warsztaty dla dzieci - praktyczny recykling i recykl-art. Lepienie w masie recyklingowej pochodzącej ze starych gazet, g. 10-16 P.
8. Tor przeszkód z palet i tektury falistej: zjeżdżalnia, labirynt, pole laserowe (zręcznościowe), g. 10-16
9. Sztuka kamuflażu, g. 10-16 P.
10. Quiz na temat odpadów z nagrodami firmy BYŚ, g. 10-16 P.

Koło Naukowe Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, KN ONYKS

1. Szkółka lutowania, g. 10-16 P. Wa.
2. Analizator widma pasma akustycznego, g. 10-16 P. Wa.
3. Gry i inne atrakcje, g. 10-16 P. Wa.

Instytut Chemii Organicznej PAN
1. Chemia w ruchu – Z. Pakulski, g. 10-16 Wa.

Studenckie Koło Astronautyczne

1. Robot Gaja, Rakieta na wodę, Ramię manipulatora – K. Stęczniewska, g. 10-16 P, Wa.

Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów PW, SKAP
1. Pokaz pojazdu kropelka, g.10-16 P. Wys.
2. Przejazd samochodem elektrycznym pac-car, g. 10-16 P.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
1. Muzyka pustki – R. Ługowski, P. Sylwestrowicz, koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”, g. 13.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
1. Rzeźba – J. Łęcki, P. Szulkowski, g. 14. Wys.

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa
1. Publikacje TPL – E. Domański, g. 10-16 P.

Muzeum Historyczne w Legionowie

1. Muzeum Historyczne – M. Piorun, g. 10-16, P.

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
1. Carving, drukarka 3D, g. 10-16 P.
2. Energia odnawialna, g. 10-16 P.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego z Legionowa

1. Żeluś Kolorowa chemia, Lampa lawa, Raz jak woda, raz jak ciało stałe, Jesteś tutaj czy nie ma cię? – A. Godlewska, g. 10-16 P.
2. Jak zbudowane jest moje ciało?, Świat w skali mikro, Efekt stroopa – A. Musińska, g. 10-16 P.
3. Pierwsza pomoc przedmedyczna – B. Koremba, g. 10-16 P.

Instytut Sztuki PAN
1. Katalog Zabytków Sztuki w Polsce wczoraj i dziś czyli od fiszki do myszki. - D. Piramidowicz, g. 11 Wyk.
2. Ukryte wymiary czyli jak patrzeć na polską architekturę międzywojenną. - K. Uchowicz, g. 12 Wyk.
3. W pracowni pani Łazarewiczowej, czyli o tym, kto ubierał Warszawianki w końcu XVIII i na początku XIX wieku – A. Straszewska g.10-16 P.

EduArt
1. Rekonstrukcja ubiorów historycznych końca XVIII w. i czasów napoleońskich – E. Dunin-Wąsowicz g. 10-16, P.

Akademia Wychowania Fizycznego
1. Moja postawa ciała, moja budowa ciała, g. 10-16 P. Wa.
2. Pomiary składu ciała, g. 10-16 P. Wa.
3. Ocena prostych sprawności motorycznych, g. 10-16 P. Wa.
4. Pomoc przedmedyczna, g. 10-16. P.

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej
1. Promieniowanie wokół nas – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
2. Rodzaje promieniowania – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
3. Boks rękawicowy – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
4. Bramka dozymetryczna – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.
5. Radiofarmaceutyk jako Magic bullet – W. Gawęda, P. Halik, g. 10-16, K, P, Wa.

Archiwum PAN w Warszawie
1. Botanicy niepodległej Polski autor K.Słojkowska, J. Arvaniti – B. Wyszomirska-Mrozicka, K. Wereszko, B. Wiktorowska, T. Rudzki, A. Suławka, g. 10-16 Wys.
2. Litery jak malowane – B. Wiktorowska, g. 10-16 P.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Jabłonna

1. Las pełny przyjaznych funkcji – D. Rybkowska, g. 10-16 P, Wa.

Fundacja ART
1. Zielarstwo ludowe, g. 10-16 Wa.
2. Metaloplastyka, g. 10-16 Wa.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Niepubliczne Europejskie Gimnazjum Językowe w Legionowie, Niepubliczne Przedszkole „Chatka Puchatka”
1. Wychowuj dziecko do szczęścia – buduj relacje, g. 10-16 P. Wa.

Impreza towarzysząca
- VI Mazowiecki Konkurs Nalewek Nalewka Księcia Pepi – R. Szymański, J. Kita, g. 11-14, ogłoszenie wyników g. 15.
- OGP GAZ-SYSTEM S.A.
- GAZowe rewolucje – g. 10-16 P. Wa.