Jesteś tutaj:

„Czyste Powietrze” w Gminie Jabłonna

Data: 12.09.2018 r., godz. 11.43    1043
Za nami jedno z pierwszych na Mazowszu, spotkań informacyjno-promocyjnych dotyczących Programu Priorytetowego pn.: „Czyste Powietrze”. W spotkaniu zorganizowanym w Pałacu w Jabłonnie uczestniczyło blisko 100 osób – mieszkańców naszej gminy, zainteresowanych bliższymi informacjami związanymi z uruchamianym właśnie rządowym Programem. Przygotowaną prezentację poprowadzili eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Głównym celem programu jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe (węgiel kamienny, pellet, ekogroszek) oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Minimalny koszt kwalifikowany projektu został określony na poziomie 7 tyś zł z maksymalny- 53 tyś zł. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Program przewiduje dofinansowanie m.in. na:
• wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu;
• docieplenie przegród budynku;
• wymianę stolarki okiennej i drzwiowej;
• montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
• instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) wyłącznie w formie pożyczki;
• montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam też osoby zainteresowane będą składały wnioski o udzielenie wsparcia finansowego. Program będzie realizowany w latach 2018 – 2029 i ma charakter ciągły czyli wnioski będą oceniane na bieżąco.

W zależności od ilości osób chętnych zorganizujemy spotkanie na którym wspólnie będziemy wypełniać wnioski oraz omawiać załączniki wraz z nimi składane. Przewidywany termin spotkania to pierwsza połowa października bieżącego roku.

Poniżej link do oficjalnej strony Ministerstwa Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z szczegółowymi zapisami programu:
https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/

Zapraszamy także do zapoznania się z ulotką informacyjną Programu:

(kliknij w obrazek)