Ustawienia strony

Wyszukiwarka

BIP, ePUAP, Youtube, Facebook

Jesteś tutaj:

Zbieramy plastikowe zakrętki i pomagamy!

Data: 01.02.2021 r., godz. 12.30    1979
Duże, zielone jabłko na plastikowe nakrętki stanęło przed Urzędem Gminy Jabłonna.
jabłuszko metalowew do którego wsypuje sie plastikowe nakrętki, zlokalizowane przy Urzędzie Gminy Jabłonna

Drodzy Mieszkańcy!

Z pewnością Państwo zauważyli, że w parku przy Urzędzie znajduje się specjalny pojemnik na zakrętki. To duże metalowe jabłko.
Zachęcam do zbierania nakrętek. Jednocześnie dziękuję Wam, Drodzy Mieszkańcy, ponieważ jabłko szybko się zapełnia! To dowód na to, że w realny sposób możemy pomóc potrzebującym. Będziemy wdzięczni za każdą liczbę przekazanych nakrętek.

Do metalowego jabłka mogą trafić:
• zakrętki po napojach, wodach, sokach, szamponach, płynach do prania
• zakrętki, korki, przykrywki, dekle
• łyżeczki i miarki dołączone np. do syropów itp.
• opakowania po jajkach niespodziankach
• zakrętki oznaczone w trójkącie literami: PP, PE, LDPE, HDPE, PE-HD, PE-LD
• zakrętki ze znakiem trójkącika ze strzałek z wpisaną liczbą: 2,4,5,02,04,05

Nie wrzucamy:
• metalowych kapsli i zakrętek
• zakrętek ze spryskiwaczy, np. do mycia szyb – zawierają metalowe sprężynki

Niektóre zakrętki posiadają tekturowe lub metalowe uszczelki, np. te po kawie w słoiku czy po ketchupie. Wyjmujmy je przed wrzuceniem do pojemnika. Sprawdźmy również czy nakrętki nie mają naklejonych etykiet lub cen.

W Polsce ideę zbierania nakrętek rozpropagowali studenci Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. W 2006 roku zebrali 8 ton zakrętek, a z ich sprzedaży kupili wózek dla niepełnosprawnej Zuzi. Studencka chęć pomocy przerodziła się w akcję, która ogarnęła całą Polskę. Zbieranie nakrętek jest formą pomocy. Cele są różne – zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowanie do turnusów terapeutycznych, pokrycie kosztów rehabilitacji i wiele innych. Codziennie pozbywamy się bezużytecznych dla nas zakrętek czy korków, wyrzucamy je w ogromnych ilościach. Dlaczego więc nie pomóc innym, odkładając je zamiast wyrzucać?
Większość z nas odkłada nakrętki do specjalnego kosza w ramach domowej segregacji odpadów. Jednak w ten sposób tracimy szansę na pomoc komuś, kto tego potrzebuje. Celem jest zgromadzenie zakrętek w hurtowych ilościach. Im więcej, tym lepiej! Bez względu na kształt czy kolor. 

Średnio na 1 kg potrzeba 425 sztuk nakrętek, za który otrzymamy ok. 70 groszy. Aby uzbierać tonę nakrętek potrzeba ich prawie pół miliona!
Zebrane przez nas nakrętki przekażemy zainteresowanym fundacjom, stowarzyszeniom oraz organizacjom działającym na rzecz mieszkańców naszej Gminy. Warunek jest jeden – muszą brać udział w zorganizowanych akcjach zbiórek na konkretny cel. KONTAKT: 22 76 77 330

Oprócz realnej pomocy zbieranie nakrętek ma także wymiar ekologiczny. Zakrętki to tworzywo sztuczne, czysty polimer (polietylen). Recykling takiej nakrętki jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek. Wysoki ciężar właściwy tego surowca sprawia, że można go przetwarzać na nowe rzeczy, a to oznacza, że ma on wiele żyć!
Jak to się robi? Plastikowe nakrętki po zmieleniu przerabiane są na granulat, który następnie przetapia się - z dodaniem barwników – nadając mu pożądane kształty. I tak powstają nowe wiaderka, konewki, doniczki, rury PCV, kolejne nakrętki, pudełka, plastikowe opakowania czy nawet obudowy komputerów!

Zbieranie nakrętek skłania nas także do zaangażowania się w inicjatywę społeczną i dbanie o środowisko.
Jabłonna naturalnie przypomina: skoro wciąż używamy plastiku, to nie marnujmy go. Zbierajmy, aby pomagać!