Jesteś tutaj:

W hołdzie Powstańcom Warszawskim

Data: 01.08.2021 r., godz. 20.00    2438
1 sierpnia w Gminie Jabłonna odbyły się uroczystości zorganizowane w celu upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Kulminacyjnym punktem całodziennych obchodów było oddanie hołdu powstańcom podczas godziny "W". W całej gminie dokładnie o godz. 17.00, kiedy to 77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie rozległ się dźwięk syren.

Uroczystości pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy Wojska Polskiego i Mieszkańców Jabłonny

Następnie na skwerze ppor. Alfy i ppor. Skiby w Jabłonnie pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy Wojska Polskiego i Mieszkańców Jabłonny odbyła się uroczystość upamiętniająca uczestników tego niepodległościowego zrywu. W wydarzeniu udział wzięli: mieszkańcy, władze, radni oraz sołtysi Gminy Jabłonna, kombatanci, przedstawiciele Powiatu Legionowskiego, Wojska, Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Jabłonna, oświaty, harcerze 25 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Brzask im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK oraz członkowie organizacji proobronnej Combat Alert.W liście skierowanym do Mieszkańców Gminy Jabłonna Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej podkreślał rolę Powstania Warszawskiego oraz jego uczestników w walce o wolną Polskę. Okolicznościowe przemówienia wygłosił także Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski oraz przewodniczący Rady Gminy Wojciech Nowosiński. Apel Pamięci odczytał przewodnik 25 WDH Brzask Janek Zając. 


Uroczystości pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy Wojska Polskiego i Mieszkańców Jabłonny

Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek pod pomnikiem Poległych Żołnierzy Wojska Polskiego i Mieszkańców Jabłonny oraz Mszą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Jabłonnie. Wydarzenie poprowadził mieszkaniec Gminy Jabłonna Pan Robert Tondera.

Rano o godz. 10.00 wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski uczestniczył, w organizowanych przez miasto Legionowo, uroczystościach pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy 3 Kompanii I Batalionu 1 Rejonu „Marianowo – Brzozów” znajdującym się na granicy Legionowa z Chotomowem.

Uroczystości pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy 3 Kompanii I Batalionu 1 Rejonu „Marianowo – Brzozów” znajdującym się na granicy Legionowa z Chotomowie


Następnie o godz. 13.00 przy Gminnym Centrum Kultury (filia w Chotomowie) odbyło się widowisko muzyczne w wykonaniu Teatru Piosenki pt. "Baczyński – Nowe Pokolenie”, a o godz. 15.00 gra terenowa dla rodzin nawiązująca do czasu okupacji Powstania Warszawskiego. 

Widowisko muzyczne w wykonaniu Teatru Piosenki pt.Podobna rodzinna gra patriotyczna została zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury oraz harcerzy z hufca ZHP Legionowo w Skierdach. O godz. 16.40 w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Rajszewie odbyło się nabożeństwo oraz modlitwa za Ojczyznę. 

O godz. 17.15 przy Gminnym Centrum Kultury (filia w Chotomowie) odbył się występ zespołu "Moderato", a mieszkańcy wsi zachodnich wzięli udział w ognisku i wspólnym śpiewaniu pieśni powstańczych.