Jesteś tutaj:

NARODOWE CZYTANIE 2021 W JABŁONNIE

Data: 07.09.2021 r., godz. 00.00    152
Czytanie polskiej literatury to akcja społeczna organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie uczestniczy w tej akcji od samego początku. Partnerami jubileuszowej, 10. edycji byli Gmina Jabłonna, Gminne Centrum Kultury i Pałac PAN w Jabłonnie.
"Kto czyta książki, żyje podwójnie" Umberto Eco

4 września 2021 r. o godzinie 16.00 w Oranżerii Pałacu w Jabłonnie zgromadzona publiczność wysłuchała dramatu ( cały III Akt ) „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu osób związanych z jabłonowską kulturą. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.
Spotkanie rozpoczęto od przeczytania listu Prezydenta RP kierowanego do uczestników tego niezwykłego wydarzenia, który odczytała Anna Czachorowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie. W postać Anieli Dulskiej brawurowo wcieliła się dyrektor Gminnego Centrum Kultury – pani Barbara Postrożna. Role jej córek Hesi i Meli czytały Danuta Maksymiuk z GCK i Sylwia Piwowar z Urzędu Gminy Jabłonna. W rolę Zbyszka, syna Dulskich wcielił się Wójt Gminy Jabłonna – Jarosław Chodorski. Kolejne postaci to Hanka- Hanna Niewiadomska, poetka, Julisiewiczowa – Anna Grochowska z Pałacu w Jabłonnie, Tadrachowa – Marzena Kolber z GBP w Jabłonnie i Felicjan Dulski – Jerzy Jastrzębski. Każdy z czytających otrzymał na pamiątkę najnowsze wydanie „Moralności Pani Dulskiej” oraz czerwoną różę. Uczestnicy spotkania, którzy przynieśli własne egzemplarze dramatu otrzymali pamiątkowy stempel okolicznościowej pieczęci tegorocznej odsłony Narodowego Czytania.
Jubileuszową edycję Narodowego Czytania w Jabłonnie uświetniła swoim recitalem zatytułowanym „Historia zamknięta w muzyce”- Isa Conar. Piosenkarka została przyjęta bardzo ciepło przez jabłonowską publiczność.
Dziękujemy niezawodnej publiczności za przybycie i za wspólne zanurzenie się w niepowtarzalnej literaturze polskiej. Po raz kolejny udowodniliśmy jak ważne jest krzewienie idei wspólnego czytania.
W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Do zobaczenia za rok!