Jesteś tutaj:

Wsparcie finansowe na wymianę pieca

Data: 15.09.2022 r., godz. 00.00    304
Są jeszcze środki na wymianę kopciuchów w 2022 roku, wymień piec i oszczędzaj pieniądze
Można jeszcze wnioskować o wymianę kotła na paliwa stałe (węgiel, drzewo) na niskoemisyjne źródło ciepła jak m.in. pompa ciepła, gaz. Wystarczy złożyć wniosek, spełnić wymogi formalne, umożliwić przeprowadzenie oględzin pracownikom urzędu oraz podpisać umowę. Ostatecznym terminem na złożenie rozliczenia i wykonanie wymiany źródła ciepła jest 30 listopada br.

Gmina Jabłonna od lat oferuje wsparcie finansowe w zakresie wymiany niskosprawnych kotłów na paliwa stałe w formie dotację (zwrot poniesionych kosztów po wykonaniu przedsięwzięcia) w wysokości do 80% poniesionych kosztów kwalifikowanych lecz nie więcej niż 8 000,00 zł.

Dofinansowanie skierowane jest do osób fizycznych chcących wymienić dotychczasowe źródło ciepła opalane paliwem stałym (m.in. węglem, ekogroszkiem, drewnem) w budynku mieszkalnym na terenie Gminy Jabłonna. Wnioskodawca musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, na której będzie wymieniane źródło ciepła posiadać zgody pozostałych współwłaścicieli na realizację przedsięwzięcia.

Dotacja udzielana jest dla budynków mieszkalnych. Nie może być udzielona dla nieruchomości wykorzystywanych sezonowo lub budynków w budowie. Wymiana dotychczasowego źródła ciepła nie może zostać rozpoczęta przed podpisaniem umowy z Gminą Jabłonna.

Polski Alarm Smogowy zbadał ceny węgla, pelletu i drewna w Polsce. Z analizy rynku wynika, że obecnie najdroższą metodą ogrzewania jest właśnie kocioł węglowy pozaklasowy (tzw. „kopciuch”). Roczny koszt ogrzania domu o powierzchni 150 m2 wynosi 12 460 zł. Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny jest 3x tańsze. Natomiast najtańsze jest ogrzewanie odnawialnym źródłem energii jakim jest pompa ciepła. Tu ogrzewanie jest 5x tańsze niż węglem. Obecnie węgiel jest najdroższym źródłem ciepła w Polsce.

Grafika informacyjna - roczny koszt ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody


Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa mazowieckiego od 1 stycznia 2023 roku wchodzi w życie zakaz używania tzw. kopciuchów czyli kotłów nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012. Użytkownicy instalacji naruszający przepisy uchwały mogą być ukarani grzywną do 5000 zł lub mandatem do 500 zł.

W celu zmniejszenia kosztów wymiany źródła ciepła można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej (odliczenie od dochodów wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia) oraz z programu „Czyste Powietrze”.

Więcej informacji na stronie internetowej: Ochrona Środowiska