Jesteś tutaj:

160. rocznica powstania styczniowego

Data: 18.01.2023 r., godz. 13.00    136
Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Jego historia była filarem ruchów patriotycznych końca XIX i początków XX wieku, które w rezultacie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwalił rok 2023 Rokiem Powstania Styczniowego oraz Rokiem Aleksandra Sochaczewskiego.

Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie. 

W Gminie Jabłonna rokrocznie kultywowana jest pamięć o powstańcach styczniowych. Jeden z nich, Wincenty Rapczyński, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Chotomowie. W 160. rocznicę wybuchu powstania, z inicjatywy środowiska patriotycznego Dąbrowy Chotomowskiej i Chotomowa, 22 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Chotomowie odprawiona została msza św. w intencji powstańców styczniowych. Po mszy nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym w Chotomowie na grobie uczestnika wydarzeń styczniowych.

160 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Od 21 stycznia WYSTAWA OKOLICZNOŚCIOWA POWSTANIE STYCZNIOWE 1863 - 1864 ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ wystawa prasy powstańczej - blisko 40 tytułów, książek o Powstaniu Styczniowym, zdjęć Powstańców, grafik i obrazów,   dokumentów życia społecznego, materiałów filmowych o Powstaniu Styczniowym. Wszystkie materiały pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej i POLONY.   Będzie także możliwość obejrzenia rekonstrukcyjnych strojów  Powstańców Styczniowych.   Wystawa będzie dostępna w Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie od 21 stycznia do 28 stycznia 2023 r. 22 stycznia NIEDZIELA, GODZ. 18.00  MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI UCZESTNIKÓW POWSTANIA STYCZNIOWEGO  MIEJSCE: kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Chotomowie, po mszy nastąpi uroczyste złożenie kwiatów  na grobie uczestników wydarzeń styczniowych, MIEJSCE: cmentarz parafialny w Chotomowie

W sobotę, 21 stycznia Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie udostępniła także wystawę okolicznościową "Powstanie styczniowe 1863 – 1864. Za Naszą i Waszą wolność.", którą będzie można obejrzeć w Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie do 28 stycznia 2023 r. Obok wystawy prasy powstańczej, książek o Powstaniu Styczniowym, zdjęć Powstańców, grafik i obrazów, dokumentów życia społecznego oraz materiałów filmowych będzie można obejrzeć rekonstrukcyjne stroje Powstańców Styczniowych.