Ustawienia strony

Wyszukiwarka

BIP, ePUAP, Youtube, Facebook

Jesteś tutaj:

Warszawa zyska nowy gazociąg – prace budowlane rozpoczną się już wkrótce

Data: 24.05.2023 r., godz. 10.00    486
Rozpoczyna się budowa Gazociągu Warszawskiego.
Trwają już prace przygotowawcze, a w czerwcu ruszą prace budowlane. W maju i czerwcu zaplanowano także kolejne spotkania z mieszkańcami gmin i dzielnic, przez które przebiegać będzie nowy gazociąg.

Gazociąg Warszawski będzie liczył 28,5 km i połączy Rembelszczyznę z Morami. Jego trasa przebiegnie przez gminy Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz 3 warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo. Obecnie wykonawca robót budowlanych wyłoniony przez GAZ-SYSTEM prowadzi prace przygotowawcze: trwa m.in. wysyłka zawiadomień o przejmowaniu terenu na czas budowy, po czym nastąpi tyczenie geodezyjne terenu budowy i przejecie nieruchomości. Właściwe prace budowlane ruszą w czerwcu br. i będą poprzedzone badaniami saperskimi i archeologicznymi.

Inwestor zorganizuje również serię spotkań z mieszkańcami gmin i dzielnic, przez które przebiega trasa gazociągu. Spotkania odbędą się w następujących terminach:
• Warszawa, dz. Białołęka i gm. Jabłonna: 29 maja 2023 r., Szkoła Podstawowa nr 154, ul. Leśnej Polanki 63/65, Warszawa, godz. 17.00
• Warszawa, dz. Bielany i dz. Bemowo: 31 maja 2023 r., Szkoła Filialna nr 273, ul. Arkuszowa 202, Warszawa, godz. 17.00
• gm. Łomianki: 6 czerwca 2023 r., Dom Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie, ul. Parkowa 2, Łomianki, godz. 18.00
• gm. Stare Babice: 20 czerwca 2023 r., Ośrodek Kultury Stare Babice, ul. Południowa 2a, Zielonki-Parcela, godz. 17.00

W trakcie spotkań mieszkańcy będą mieli możliwość uzyskania szczegółowych informacji na temat procesu budowy i procedur odszkodowawczych. Szczegółowe informacje dotyczące godzin i miejsca spotkania dostępne są także na stronie poświęconej inwestycji: gazociagwarszawski.pl

Zobowiązania prośrodowiskowe

W trakcie projektowania trasy Gazociągu Warszawskiego GAZ-SYSTEM podjął szereg czynności, które ograniczą ingerencję budowy na środowisko. Dzięki dodatkowym nakładom w wysokości ok. 36 mln zł udało się ograniczyć wycinkę drzew o ok. 30%. Zaplanowano również nasadzenia nowej zieleni w gminach i dzielnicach położonych na trasie inwestycji. W listopadzie 2022 r. posadzono już około 28 tys. sadzonek drzew na terenie nadleśnictwa Jabłonna. Po zakończeniu budowy, na podstawie uzyskanej decyzji środowiskowej planowane jest także nasadzenie do 5600 szt. sadzonek drzew oraz 2,3 ha krzewów wzdłuż całej inwestycji.

Zakończenie budowy Gazociągu Warszawskiego planowane jest na II kwartał 2025 r. Inwestycja ta wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Warszawy, a możliwość przyłączenia do sieci gazowej nowych odbiorców – np. elektrociepłowni i ciepłowni – przełoży się na zwiększenie stołecznych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła. Gazociąg ten umożliwi również dalszy rozwój ciepłownictwa systemowego, które jest najlepszym sposobem na walkę z miejskim smogiem. Budowa jest również odpowiedzią na planowane zwiększenie zapotrzebowania na gaz ziemny. Po oddaniu gazociągu do użytkowania GAZ-SYSTEM będzie mógł przesłać nim każdego roku ponad 2 mld m3 zapewniając niskoemisyjne paliwo odbiorcom indywidualnym i przemysłowym.
Gazociąg Warszawski spotkanie informacyjne. W planie spotkania m.in. omówienie trasy inwestycji, zakresu prowadzonych prac, harmonogramu projektu oraz procesu odszkodowawczgo. Warszawa, dz. Białołęka i gm. Jabłonna: 29 maja 2023 r., Szkoła Podstawowa nr 154, ul. Leśnej Polanki 63/65, Warszawa, godz. 17.00  Warszawa, dz. Bielany i dz. Bemowo: 31 maja 2023 r., Szkoła Filialna nr 273, ul. Arkuszowa 202, Warszawa,  godz. 17.00 gm. Łomianki: 6 czerwca 2023 r., Dom Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie, ul. Parkowa 2, Łomianki, godz. 18.00 gm. Stare Babice: 20 czerwca 2023 r.,  Ośrodek Kultury Stare Babice, ul. Południowa 2a, Zielonki-Parcela, godz. 17.00