Ustawienia strony

Wyszukiwarka

BIP, ePUAP, Youtube, Facebook

Jesteś tutaj:

Wystawa Anny i Jarosława Luterackich pt. „Ty i Ja”

Data: 26.06.2024 r., godz. 10.00    353
30 czerwca 2024 r. o godz. 15 odbędzie się wernisaż wystawy Anny i Jarosława Luterackich pt. „Ty i ja” w Pałacu w Jabłonnie. Wystawa objęta została honorowym patronatem Wójta Gminy Jabłonna.

Galeria sztuki Polish Art & Design organizuje podwójną wystawę artystycznego małżeństwa Anny Luterackiej i Jarosława Luterackiego, podczas której prezentowane będą rzeźby i obrazy. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 czerwca o godz.15:00 w Oranżerii Pałacu w Jabłonnie.

 

Plakat_Wystawa Luterackich Ty i Ja_30.06-14.07.2024.jpg (2.60 MB)

Wystawa „Ty i Ja” jest przedstawieniem dwóch przenikających się działalności wieloletnich partnerów życiowych – Anny i Jarosława Luterackich. To opowieść o tym, jak kształtujemy się przez lata żyjąc, razem pracując, wymieniając się myślami w pracy i w życiu. Twórczość artystów nie jest dla siebie konkurencyjna. Anna tworzy przestrzenne obrazy z papieru oraz rzeźby z ceramiki, drewna i metalu, a Jarosław maluje obrazy na płótnie. Można by rzec, że zaprezentujemy dwie indywidualne wystawy, ale twórczość Luterackich współgra ze sobą, tak jak w relacji którą tworzą.

„Na wystawie w Jabłonnie pokażę kilkanaście rzeźb i obiektów. Pełne zadumy Kobiety- PraMatki, skamieniałe opiekunki, wróżki, elfy (tak sobie je nazywam), jakby wykute lub zastygłe w skale, twardej i niedostępnej, ale zawsze otoczone domkami, bo każdy z nas marzy o domu, pełnym zrozumienia, ciepła i miłości. Będą Łodzie Nadziei, z drabinami szczęścia zamiast żagli, ale na kołach, aby zawsze zmierzały do przodu. Będą Magiczne Miasta na kłodach drewien, odzyskanych, uratowanych przed ostateczną zagładą. Miasta, gdzie domki  przycupnęły na ostrych krawędziach niczym ptaki zbierające się do lotu, bądź śpiewające swoje wiosenne trele… będzie moja Narnia.” – zapowiada Anna Luteracka.

W trakcie wystawy „Ty i Ja” Jarosław Luteracki z kolei przedstawi ponad dwadzieścia obrazów na płótnie w stylu figuratywnym, w typowym dla siebie malarstwie pozbawionym przestrzeni, pełnym kontrastów kolorystycznych, ale bez nadużywania ilości barw. Luteracki maluje obrazy przedstawiające relacje międzyludzkie, damsko-męskie, żartobliwe sytuacje z życia, zawieszone zwykle w metaforycznym świecie, co zbliża jego twórczość do Magicznego Realizmu. Swoje malarskie opowieści tworzy poprzez symbole, mocno powiązane z tytułami obrazów. Jest obserwatorem skupiającym swoją uwagę na gestach, spojrzeniach, z których wyciąga wnioski i buduje z nich fabułę - czasem prześmiewczą, czasem nostalgiczną, czasem interpretującą porzekadła czy przysłowia, ale zawsze poruszającą się wokół relacji między ludźmi. 

Kuratorka wystawy: Agnieszka Ostrowska-Domalążek

Data wernisażu: 30.06.2024 godz. 15:00
Miejsce: Pałac w Jabłonnie, budynek Oranżerii, ul. Modlińska 105, 05-110 Jabłonna
Wystawa czynna codziennie do 14.07.2024 w godz. 12-18
Organizator wystawy: galeria sztuki Polish Art & Design www.polish-art.eu
W trakcie wystawy będzie prowadzona sprzedaż.

Wstęp wolny