Ustawienia strony

Wyszukiwarka

BIP, ePUAP, Youtube, Facebook

Jesteś tutaj:

PLAN OGÓLNY GMINY JABŁONNA - Q&A

Data: 30.01.2025 r., godz. 10.55    99
PLAN OGÓLNY GMINY JABŁONNA - Q&A

PLAN OGÓLNY GMINY JABŁONNA - Q&A

 

Czym jest plan ogólny?

W lipcu 2023 roku, nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nałożyła na wszystkie gminy w Polsce obowiązek sporządzenia nowego typu dokumentu planistycznego: planu ogólnego gminy. Plan ogólny będzie obowiązkowo sporządzany dla całego obszaru gminy tj. w jej granicach administracyjnych, lecz z wyłączeniem terenów zamkniętych (zasadniczo związanych z obronności kraju). Plan ogólny zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, które utracą moc z dniem 1 stycznia 2026 r. lub z dniem wcześniejszego uchwalenia planu ogólnego gminy. 

Różnica pomiędzy dotychczasowym studium gminy a nowym planem ogólnym polega na tym, że pierwszy dokument był wyłącznie aktem kierownictwa wewnętrznego Gminy (nie był przepisem prawa) i nie wpływał na sposób wydawania decyzji o warunkach zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego. Dokument ten dawał Gminie dużą swobodę jeżeli chodzi o zapisy w studium i mógł zawierać bardzo dużo informacji o terenie. 

Natomiast drugi dokument (plan ogólny) już będzie przepisem prawa miejscowego i będzie wiązał formalnie Gminę zarówno przy opracowaniu nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jak również przy wydawaniu w/w decyzji administracyjnych. Jednocześnie będzie bardzo okrojony informacyjnie i sprowadzony tylko do niezbędnych ustaleń dla poszczególnych terenów. Dodatkową cechą planu ogólnego jest fakt, że nie będzie miał charakteru papierowego składającego się z rysunku i tekstu planu, tylko cały będzie się składał z danych przestrzennych możliwych do obejrzenia w oprogramowaniu GIS np. w Systemie Informacji Przestrzennej Urzędu Gminy Jabłonna na stronie http://jablonna.e-mapa.net/ 

Ważną dla mieszkańców gminy Jabłonna jest informacja, że niezależnie od uchwalenia bądź nie uchwalenia planu ogólnego dla naszej Gminy, wszystkie obecnie obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i wydane decyzje o warunkach zabudowy zachowują swoją ważność, również do czasu zmiany bądź uchwalenia nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Rada Gminy Jabłonna uchwałą Nr VII/79/2024 z dnia 25 listopada 2024 r. przystąpiła do sporządzenia planu ogólnego dla obszaru gminy Jabłonna.

Co będzie zawierał plan ogólny?

W planie ogólnym określa się obowiązkowo:

-     strefy planistyczne, 

-     gminne standardy urbanistyczne. 

W planie ogólnym określa się fakultatywnie:

-  obszary uzupełnienia zabudowy, 

-  obszary zabudowy śródmiejskiej.

Obszar objęty planem ogólnym dzieli się w sposób rozłączny na strefy planistyczne.

W wyniku w/w podziału dopuszcza się wyznaczenie następujących stref planistycznych: 

1)        strefy wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową wielorodzinną – oznaczonej SW, 

2)        strefy wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną – oznaczonej SJ, 

3)        strefy wielofunkcyjnej z zabudową zagrodową – oznaczonej SZ,

4)        strefy  usługowej – oznaczonej SU,

5)        strefy handlu wielkopowierzchniowego – oznaczonej SH,

6)        strefy gospodarczej – oznaczonej SP, 

7)        strefy produkcji rolniczej – oznaczonej SR,

8)        strefy infrastrukturalnej – oznaczonej SI,

9)        strefy zieleni i rekreacji – oznaczonej SN, 

10)    strefy cmentarzy – oznaczonej SC, 

11)    strefy górnictwa – oznaczonej SG, 

12)    strefy otwartej – oznaczonej SO,

13)    strefy komunikacyjnej – oznaczonej SK. 

Powyższy katalog rodzajów stref pokazuje jak bardzo będzie uproszczona struktura funkcjonalno-przestrzenna planu ogólnego gminy.

W każdej strefie planistycznej profil funkcjonalny obejmuje tereny określone w ramach profilu funkcjonalnego podstawowego oraz może obejmować tereny określone w ramach profilu funkcjonalnego dodatkowego.

Strefy planistyczne.png (179 KB)

Gminne standardy urbanistyczne obejmują gminny katalog stref planistycznych oraz mogą obejmować gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej. 

W gminnym katalogu stref planistycznych, dla każdej strefy planistycznej określa się: 

1)   profil funkcjonalny strefy – podstawowy (obowiązkowo) i dodatkowy (fakultatywnie); 

2)   maksymalną nadziemną intensywność zabudowy; 

3)   maksymalną wysokość zabudowy;

4)   maksymalny udział powierzchni zabudowy; 

5)   minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej, lecz nie mniejszy niż wynika to z obecnie obowiązującego planu miejscowego. 

W przypadku gdy obszar strefy planistycznej jest objęty obowiązującymi planami miejscowymi, w strefie tej można określić wartość minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej niższą niż wynika to z załącznika do rozporządzenia, jednak nie niższą niż najwyższa wartość wskaźnika opisującego minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej dla terenów wyznaczonych w obowiązujących planach miejscowych, obejmujących obszar strefy. 

Kiedy i jak składać wnioski do planu ogólnego gminy Jabłonna?

Wnioski należy składać za pomocą formularza / pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego, wprowadzonego Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509). 

 

Wzór w/w formularza / pisma jest dostępny w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Gminy Jabłonna oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Jabłonna pod adresem: https://bip.jablonna.pl/ w zakładce „e-URZĄD” > „Załatw sprawę w Urzędzie” > „Referat Urbanistyki i Planowania Przestrzennego” > str. 2 > „Akt planowania przestrzennego (zmiana, sporządzenie, konsultacje projektu)”, również udostępniony na stronie www Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

 

Zgodnie z art. 8g ust. 1 i ust. 2 w/w ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym: 

-  wniosek do projektu aktu planowania przestrzennego składa się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej, na formularzu w postaci papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego, 

-  składający wniosek do projektu aktu planowania przestrzennego podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada, a także wskazuje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem lub uwagą, oraz może podać dodatkowe dane do kontaktu takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu. 

 

W związku z powyższym, wnioski na w/w formularzu / piśmie w formie papierowej należy składać na adres Urzędu Gminy Jabłonna: ul. Modlińska 152, 05-110 Jabłonna, a w przypadku formy elektronicznej – za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Gminy Jabłonna, opatrzone odpowiednio podpisem osobistym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. 

Link do formularza: 

https://bip.jablonna.pl/art,963,akt-planowania-przestrzennego-zmiana-sporzadzenie-konsultacje-projektu 

Co powinien zawierać wniosek do planu ogólnego gminy Jabłonna?

 

Formalnie wniosek do projektu planu ogólnego gminy Jabłonna winien zawierać:

 

1)   nazwę organu do którego jest składany wniosek – w tym przypadku do Wójta Gminy Jabłonna, ul. Modlińska 152, 05-110 Jabłonna

2)   imię i nazwisko wnioskodawcy, 

3)   adres korespondencyjny, 

4)   informacje o własności nieruchomości, 

5)   adres poczty elektronicznej (o ile wnioskodawca posiada), 

6)   treść wniosku, 

7)   czytelny podpis i datę złożenia wniosku. 

Merytorycznie wniosek do projektu planu ogólnego gminy powinien zawierać:

1)   wniosek o ustalenie rodzaju strefy planistycznej dla działki / terenu;

2)   wniosek o określenie (gminnych) standardów urbanistycznych dla działki / terenu, w tym o określenie (gminnego) katalogu stref planistycznych zawierającego:

a)    profil funkcjonalny strefy planistycznej – zarówno podstawowy jak i dodatkowy,

b)   maksymalną nadziemną intensywność zabudowy, 

c)    maksymalną wysokości zabudowy, 

d)   maksymalny udział powierzchni zabudowy,  

e)    minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej (nie mniejszy niż wynika z załącznika nr 1 do Rozporządzenia w/s POG); 

3)   wniosek o objęcie lub nie objęcie działki / terenu obszarem uzupełnienia zabudowy; 

4)   wniosek o objęcie lub nie objęcie działki / terenu obszarem zabudowy śródmiejskiej; 

5)   wniosek o uwzględnienie innych istotnych dla działki / terenu uwarunkowań rozwoju przestrzennego.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------

Akty prawne na podstawie których opracowano powyższą informację:

1)   Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz. U. z 2024r. poz. 1130 ze zm.).

2)   Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023r. poz. 1688).

3)   Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (tj. Dz. U z 2023r. poz. 2758).

4)   Uchwała Rady Gminy Jabłonna nr VII/79/2024 z dnia 25 listopada 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Planu Ogólnego Gminy Jabłonna.

 

 

 

 

Odnośniki:

LINK DO FORMULARZA - https://bip.jablonna.pl/art,963,akt-planowania-przestrzennego-zmiana-sporzadzenie-konsultacje-projektu