Jesteś tutaj:

Obchody Światowego Dnia Filozofii w jabłonowskiej Bibliotece

Data: 28.11.2019 r., godz. 15.53    666
Światowy Dzień Filozofii- coroczne święto z inicjatywy UNESCO, obchodzone jest od 21 listopada 2002 r. Święto to ma zachęcić do krytycznego myślenia i dyskusji filozoficznej nad problemami współczesnego świata. Obchody tego święta mają na celu wykazanie znaczenia filozofii i zachęcenie społeczeństwa, zwłaszcza młodzieży, do zainteresowania się filozofią jako dyscypliną nauki.
Nasza Biblioteka, włączając się w te obchody, zorganizowała trzy spotkania warsztatowe dla uczniów starszych klas gminnych szkół. Warsztaty prowadziła Pani Joanna Imienowska z Pracowni Filozoficznej EUREKA ( Nagroda Słoneczniki 2016 dla najbardziej rozwojowej inicjatywy w Warszawie). Pani Joanna prowadzi Poranki Filozoficzne w Teatrze Polskim w Warszawie i takie trzy poranki zorganizowaliśmy we wtorek 26 listopada 2019 r.

Uczniowie piątej klasy szkoły podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie i uczniowie czwartej klasy im. Orła Białego w Chotomowie uczestniczyli w warsztatach pt. „Tajemnica zaginionej brzytwy”. Punktem wyjścia była zagadka detektywistyczna. Punktem dojścia klasyczna definicja logiki jako nauki o regułach poprawnego wnioskowania. Zajęcia podzielone były na dwie części. Pierwsza część poświęcona była rozwiązaniu zagadki detektywistycznej.

W drugiej części analizowano procesy myślowe, które prowadziły ku rozwiązaniu. Odpowiadano na pytanie: Czym jest logika i czy wart jej się uczyć. Uczniowie siódmej klasy szkoły podstawowej im. Stefana Krasińskiego w Chotomowie uczestniczyli w Poranku Filozoficznym pt. „Brzytwa Ockhama”. W atmosferze sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i sądów, uczestnicy spotkania starali się ułożyć definicję brzytwy, odpowiedzieć na nurtujące ich pytania związane z tematem spotkania.

Obydwa spotkania nawiązywały do zasady ekonomii myślenia zwanej „Brzytwą Ockhama”, Zasada ta, zgodnie z którą w wyjaśnieniach zjawisk należy dążyć do prostoty. Tradycyjnie wiązana jest z nazwiskiem średniowiecznego filozofa Williama Ockhama. Najbardziej znane sformułowanie tej zasady: „Nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę”.

A oto myśli uczniów naszych gminnych szkół:
„Brzytwa Ockhama oznacza, że nie mamy niepotrzebnie komplikować myślenia”.
„Prosty człowiek, to człowiek pewny siebie i tego co robi, nie słucha innych, nie zmienia od razu zdania, lecz bierze je pod uwagę”
„Proste myślenie nie zawsze jest dobre, bo czasem warto myśleć nieszablonowo, kreatywnie”
„Myślenie logiczne jest dobre przy rozwiązywaniu jakiś problemów”.Tekst i zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie