Przypomnijmy, że gmina Jabłonna realizuje projekt „Budowa systemu gospodarki wodno – ściekowej na terenie gminy Jabłonna – etap I”. Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) i powstaje w ramach 19 zadań inwestycyjnych.
W początkowym okresie realizacji koszty zaplanowanych zadań były zbliżone do szacunków przygotowanych na etapie opracowywania wniosku o dofinansowanie ze środków POIiŚ. Od drugiej połowy 2018 roku sytuacja uległa znacznej zmianie. Ceny robót budowlanych znacznie wzrosły. Ustalone w kolejnych postępowaniach przetargowych koszty były znacznie wyższe niż zaplanowano. W tej sytuacji niemożliwe okazało się wykonanie całego zakresu przedsięwzięcia za kwoty pozostające w posiadaniu gminy Jabłonna na etapie zatwierdzania projektu.
Największa inwestycja w historii gminy
Celem projektu jest zwiększenie liczby mieszkańców korzystających z ulepszonego systemu oczyszczania ścieków komunalnych, zapewniającego podwyższone usuwanie biogenów. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Planowany, całkowity koszt realizacji projektu wyniesie ponad 96 milionów zł, z czego dofinansowanie ze środków zewnętrznych wyniesie ponad 45 milionów zł.
Dla gminy realizacja projektu jest obecnie zadaniem priorytetowym pod względem organizacyjnym i finansowym. W celu sprawnego przeprowadzenia inwestycji w Urzędzie Gminy wyodrębniony został zespół pracowników kompleksowo zajmujący się realizacją projektu.
W ramach projektu wybudujemy blisko 52 kilometry kanalizacji i 36,7 kilometrów sieci wodociągowej w miejscowościach Jabłonna, Chotomów i Dąbrowa Chotomowska. Oprócz tego zostanie wybudowana już została stacja uzdatniania wody w Chotomowie a w przyszłości zakupiony zostanie specjalistyczny samochód do oczyszczania kanałów sanitarnych i pompowni.
W sołectwach objętych projektem do kanalizacji będzie mogło się podłączyć około 5400 mieszkańców, a do wodociągu około 3800 osób. Całość projektu została podzielona na 19 zadań inwestycyjnych, które realizowane są w latach 2017 – 2021.
Fot. Adam Zakrzewski NFOŚiGW, Wójt Jarosław Chodorski, Skarbnik Marta Wojtachnio