Jesteś tutaj:

Obchody 100. rocznicy Cudu nad Wisłą- Chotomów 2020

Data: 03.08.2020 r., godz. 16.00    1067
15 sierpnia 2020 r. przypada 100. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Jej wynik pozwolił Polsce zachować niepodległość i zatrzymać rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę. 15 sierpnia przypada również Święto Chotomowa i święto chotomowskiej parafii- odpust Wniebowzięcia NMP.
Rok 1920 bolszewicy szli na Warszawę. Sytuacja była dramatyczna. 29 lipca padły Łomża i Białystok, gdzie już dzień później zaczął działać Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski, którego celem było stworzenie zrębów przyszłej republiki radzieckiej w Polsce. 12 sierpnia został zdobyty Wyszków. Droga do stolicy została otwarta.

Ludność Warszawy była przerażona, korpus dyplomatyczny i misje alianckie szykowały się do opuszczenia miasta. Pozostał jedynie nuncjusz apostolski ks. prał. Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI.

Bitwę o Warszawę rozpoczął bój o Radzymin w piątek 13 sierpnia. Sowieci wybrali najkrótszą drogę do stolicy przez Ossów, Ząbki, by wtargnąć do warszawskiej Pragi. Ludność Warszawy i całej Polski była świadoma grozy sytuacji. Mężczyźni i chłopcy zostali powołani pod broń, pozostali trwali tłumnie na modlitwie. Polscy biskupi wraz z metropolitą warszawskim, kardynałem Aleksandrem Kakowskim wezwali do żarliwej modlitwy do Boga i Matki Najświętszej o ratunek. Masowe modlitwy odbywały się nie tylko w Warszawie, ale i w wielu miastach w Polsce, zwłaszcza na Jasnej Górze. Od 6 sierpnia w stolicy odmawiane były nowenny błagalno-pokutne do Matki Bożej Łaskawej noszącej miano Strażniczki Polski i Patronki Warszawy oraz do pozostałych świętych patronów Warszawy i Polski. 13 sierpnia pod kolumną Zygmunta zbudowano ołtarz polowy, na którym publicznie adorowano relikwie błogosławionych Andrzeja Boboli i Władysława z Gielniowa i śpiewano błagalne suplikacje. Od Starówki, gdzie znajdował się kościół Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy, aż do kościoła Świętego Krzyża tłum trwał na modlitwie, dzień i noc wzywając pomocy swojej Patronki. Przed wystawioną na Krakowskim Przedmieściu figurą Matki Bożej Łaskawej czuwano i modlono się bez przerwy. I zdarzył się cud… I to dwukrotnie.

Matka Boża pojawiła się na niebie 15 sierpnia 1920 roku z połamanymi strzałami w rękach. Bolszewiccy jeńcy wzięci do niewoli opowiadali, że podczas ataku widzieli wysoko nad polskim wojskiem wyglądającą groźnie postać Bogarodzicy. Według ich zeznań była to ogromna promieniująca intensywnym światłem kobieca postać ze świetlistą aureolą wokół Jej głowy, trzymająca w dłoni jakby tarczę, od której odbijały się wystrzeliwane przez sowieckich sołdatów pociski, powracając do ich pozycji. Jej szeroki granatowy płaszcz unosił się i falował na wietrze, zasłaniając łuny widoczne nad stolicą.

Podobne świadectwa od przerażonych uciekających bolszewików usłyszeli też polscy mieszkańcy pobliskich wsi, gdzie ci szukali schronienia choćby (sic!) w psiej budzie, otwarcie oświadczając, że uciekają przed „Carycą – Matier’ Bożju” krzyczeli "uchadi, Matier Bożija zasłaniajet Poljakow". Bolszewicy ustąpili spod Ossowa a bój, który przeszedł do historii jako 18 bitwa świata, nazwano Cudem nad Wisłą.

Z Cudem nad Wisłą nierozerwalnie łączy się wizerunek Matki Bożej Łaskawej- Patronki Warszawy, której obraz nawiedzi chotomowską parafię w dniach 7-15 sierpnia.

PLAN WYDARZEŃ NA TERENIE PARAFII W DNIACH 7-15.08.2020 R.