Jesteś tutaj:

Dołącz do akcji: „Podaruj wiersz”

Data: 12.08.2020 r., godz. 08.15    173
Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie i Filia w Chotomowie przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Podaruj wiersz”. Partnerem akcji „Podaruj wiersz” jest Biblioteka Narodowa w Warszawie, a patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Radio. Akcję wspiera ogólnopolski portal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a Polski Komitet ds. UNESCO objął ją swoim honorowym patronatem.
Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla naszej akcji.

Odręcznie przepisz wybrany przez siebie wiersz i podaruj go komuś, o kim myślisz, że może to być dla niego ważne. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.

Wystarczą cztery kroki:

1. zdecyduj, komu podarujesz wiersz;
2. sięgnij po książkę z poezją i wybierz wiersz – pamiętając, że wybierasz go dla konkretnej osoby (weź więc pod uwagę, co ta osoba przeżyła, w jakiej jest sytuacji, co może być dla niej ważne);
3. odręcznie przepisz wybrany wiersz – możesz też dodać coś od siebie: dedykację, komentarz, datę, podpis;
4. podaruj przepisany wiersz osobie, dla której został wybrany – pamiętaj jednak, że nie każdy może samodzielnie odczytać odręcznie napisany tekst, komuś takiemu wiersz warto głośno przeczytać (dotyczy to zwłaszcza osób starszych i małych dzieci).

Możesz też podarować przepisany wiersz drogą elektroniczną – w formie „cyfrowego dyptyku”:
1. sfotografuj kartę z odręcznie przepisanym wierszem;
2. zrób nagranie audio, na którym czytasz przepisany wiersz;
3. oba pliki prześlij wybranej przez Ciebie osobie – tu też możesz dołączyć komentarz lub dedykację.

Więcej szczegółów na stronie: www.podarujwiersz.pl


Informacja: Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego