Jesteś tutaj:

IV edycja Nocy Bibliotek

Data: 16.10.2020 r., godz. 10.00    351
10 października 2020 roku pod hasłem „Klimat na Czytanie” odbyła się NOC BIBLIOTEK.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i książek. W tym roku w akcji uczestniczyło ponad 1000 bibliotek z całej Polski. Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie również po raz kolejny przystąpiła no nocnego czytania. Inicjatorem akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współpracy z Fundacją „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” i z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
W dniu 10.10.2020 r. (sobota) nasza biblioteka była otwarta dla czytelników od godziny 13.00. Czytelnicy mogli wypożyczyć książki (w tym nowości książkowe i ebooki zakupione z dotacji MKiDN). Mogli uczestniczyć w akcji „Przygarnij książkę” i „Podziel się książkami”. Oprócz książek rozdawane były zakładki do książek, naklejki z ekslibrisami, także papier ze specjalną papeterią, zachęcając tym samym do uczestnictwa w akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”. Wszystkie te materiały były przekazywane po odbytej kwarantannie. Naszym czytelnikom mogliśmy też przekazać bezpośrednio lub mailem link 70. minutowego filmu pt. „Jakub, Mimmi i gadające psy” z prawem do publicznej emisji, a udostępniony nam przez CEO. Film ten uznany został na najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci 2019. Film oparty na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore, powstał w koprodukcji łotewsko-polskiej w reżyserii Edmundsa Jansonsa. Jest to oryginalna w formie animacja, która opowiada o budowaniu porozumienia, zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę.
O godzinie 17.00 w sali widowiskowej GCK odbyło się spotkanie literacko-muzyczne. Naszym gościem był Michał Laszuk, autor ponad 15 książek prozatorskich i poetyckich. Fragmenty poszczególnych książek czytała Alina Baryga, Joanna Gacka zaśpiewała szereg znanych pieśni, ballad i romansów. Na pianinie akompaniował jej Piotr Śmiejczak. Publiczność była pod wrażeniem niezwykłego głosu wokalistki i gry muzyka. Pomimo pandemii i trudnych czasów dla kultury, okazuje się, że książki i biblioteki to najlepsi przyjaciele na te trudne czasy. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał ekologiczną torbę. Torby przekazał Karol Urbaniak, znany z działań na rzecz ochrony środowiska.
Ponieważ tegoroczna akcja Noc Bibliotek odbywała się pod hasłem „Klimat na Czytanie’ zamieszczamy poniżej wiersz Jacka Cygana (specjalnie na tę okoliczność napisany):

„Klimat”

Matka Ziemia, jak wiadomo, ma syna,
który nosi piękne imię Klimat.
I ten klimat od najmłodszych lat życia,
ponad wszystko bardzo lubił czytać.
Z tego względu niejedna dziewczyna
powtarzała: jaki super-Klimat!
Lubił czytać o naturze, o przyrodzie,
i tak Klimat stał się pierwszym ekologiem.
Dziś, gdy Matka Ziemia jest w opałach,
Klimat nas alarmuje: – Trzeba działać!
Choć sam walczy i się stara chronić Ziemię,
tylko z nami może spełnić swe marzenie.
Taki morał w tej historii się ukrywa:
Gdy czytamy, Klimatowi sił przybywa!
Więc czytajmy, bądźmy mądrzy, bo w tej ciszy,
Klimat wie, że może na nas liczyć!
Zróbmy sobie małą ekologię własną
A czytanie niech się stanie naszą pasją!
Jeszcze rzecz istotna niesłychanie:
Matka Ziemia jest wrażliwa na czytanie
Gdy czytamy jest jej lżej, spokojniej trochę.
Więc czytajmy, niech się dzieje NOC BIBLIOTEK!

Anna Czachorowska - dyrektor
GBP w Jabłonnie