Ustawienia strony

Wyszukiwarka

BIP, ePUAP, Youtube, Facebook

Jesteś tutaj:

Aktualności

7804
Aktualności

DEPRESJA 60+ BEZPŁATNA POMOC I WSPARCIE 

depresja seniorzy.jpg (99 KB)

Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób po 60 roku życia z województwa mazowieckiego. Celem programu jest zwiększenie identyfikacji przypadków depresji oraz udzielenie specjalistycznej pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. 

Dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego, każdy uczestnik programu będzie ma możliwość skorzystać z wielu działań, w tym badań przesiewowych, konsultacji ze specjalistami oraz sesji terapeutycznych z podsumowaniem (do 15 wizyt). Dodatkowo, każdy uczestnik otrzyma informacje z zakresu edukacji zdrowotnej.

W ramach programu zaplanowane są również szkolenia dla lekarzy POZ, lekarzy geriatrów oraz opiekunów osób starszych.

Warto podkreślić, że wszystkie te działania są całkowicie BEZPŁATNE!

Z programu mogą skorzystać mieszkańcy województwa mazowieckiego, a zgłoszenia przyjmowane są w oddziałach Psychokliniki:

Psychoklinika Oddział Legionowo (Chotomów): 22 / 355 2001
Psychoklinika Oddział Warszawa Bielany: 22 / 355 2002
Psychoklinika Oddział Warszawa Białołęka: 22 / 355 2003


Aby zakwalifikować się do programu należy spełnić kilka warunków. Uczestnik powinien między innymi: mieć ukończony 60 r. ż., powinien także mieszkać na terenie województwa mazowieckiego. Ponadto, podczas wywiadu u osoby aplikującej, musi zostać stwierdzony co najmniej jeden z symptomów, takich jak:

obniżony nastrój,
utrata zainteresowań i zdolności do radowania się,
trudne do wyjaśnienia rozdrażnienie,
duża wrażliwość na odrzucenie,
osłabienie koncentracji i uwagi,
niska samoocena i mała wiara w siebie,
poczucie winy i małej wartości,
pesymistyczne widzenie przyszłości,
myśli i czyny samobójcze lub autoagresywne,
wzmożona drażliwość,
wybuchy złości,
skargi na dolegliwości somatyczne,
zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności,
zaburzenia snu,
zmniejszony apetyt,
lęk przed przyszłością


Uwaga! Liczba miejsc i świadczeń w ramach projektu jest ograniczona.

źródło informacji: https://psychoklinika.pl/

**************************************************************************************************************************************************************************************************************************

Profilaktyka i leczenie próchnicy u dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Jabłonna uczęszczających do szkół podstawowych

stomatologia_dzieci.jpg (632 KB)

PORADNIA GINEKOLOGICZNA - BEZPŁATNE KONSULTACJE LEKARSKIE I BADANIA USG
 
Zapraszamy mieszkanki Gminy Jabłonna na bezpłatne wizyty w poradni ginekologicznej w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Jabłonnie, ul. Parkowa 21, tel. 22 782 43 35.

plakat ginekologia 2024.jpg (424 KB)
 

*************************************************************************************************************************************************************************************************************

PROGRAM PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ - PROFILAKTYKA ZABURZEŃ DEPRESYJNYCH DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego została jednym z realizatorów programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego, na lata 2022–2024. Celem tego programu jest zwiększenie liczby identyfikowanych podejrzeń przypadków zaburzeń depresyjnych wśród dzieci i młodzieży, mieszkających w województwie mazowieckim.

Psychoklinika będzie świadczyć BEZPŁATNĄ pomoc dla dzieci i młodzieży z całego województwa mazowieckiego. W ramach tego projektu zaplanowaliśmy szereg działań, mających na celu zwiększenie liczby identyfikowanych podejrzeń depresji wśród dzieci i młodzieży. W ramach projektu każdy z uczestników, który zmaga się z problemem, jakim jest depresja, będzie mógł uczestniczyć nawet w 25 sesjach terapeutycznych! Zadanie zostanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. 

Już teraz w ramach programu przeprowadzimy szereg działań, w między innymi badania przesiewowe w kierunku wykrycia depresji, konsultacje ze specjalistą oraz sesje terapeutyczne wraz z podsumowaniem terapii (nawet do 25 wizyt). Każdy z uczestników otrzyma także informacje z zakresu edukacji zdrowotnej. Zaplanowaliśmy także działania szkoleniowe dla kadry pedagogicznej. Warto dodać że wszystkie te działania będą BEZPŁATNE!

Skorzystać z nich można w dowolnym oddziale Psychokliniki, tj. w Chotomowie (k. Legionowa) oraz w dwóch placówkach w Warszawie (Warszawa Bielany, Warszawa Białołęka). Zgłoszenia przyjmowane są w naszych oddziałach:

Psychoklinika Oddział Legionowo (Chotomów) 
22 / 355 2001 
Psychoklinika Oddział Warszawa Bielany 
22 / 355 2002 
Psychoklinika Oddział Warszawa Białołęka 
22 / 355 2003

 Aby zakwalifikować się do programu należy spełnić kilka warunków. Uczestnik powinien między innymi: mieć ukończony 12 rok życia i nie może mieć więcej niż 21 lat. Powinien także mieszkać na terenie województwa mazowieckiego.
Ponadto, podczas wywiadu u osoby aplikującej, musi zostać stwierdzony co najmniej jeden z symptomów, takich jak:
− obniżony nastrój,
− utrata zainteresowań i zdolności do radowania się,
− trudne do wyjaśnienia rozdrażnienie,
− duża wrażliwość na odrzucenie,
− osłabienie koncentracji i uwagi,
− niska samoocena i mała wiara w siebie,
− poczucie winy i małej wartości,
− pesymistyczne widzenie przyszłości,
− myśli i czyny samobójcze lub autoagresywne,
− wzmożona drażliwość,
− wybuchy złości,
− skargi na dolegliwości somatyczne,
− zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności,
− zaburzenia snu,
− zmniejszony apetyt,
− lęk przed przyszłością

Uwaga! Liczba miejsc i świadczeń w ramach projektu jest ograniczona. 

******************************************************************************************************************************************************************************************************************************* 

OGŁOSZENIE o konkursie na stanowisko kierownika Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Jabłonnie 

Na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej w związku z § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzenia konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym nie będącym przedsiębiorcą ogłasza się  konkurs na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej ul. Parkowa 21 (05-110) Jabłonna. 

Termin składania ofert do 02.01.2024 r. do godz. 16.00.

*************************************************************************************************************************************************************************************************************

OGŁOSZENIE o konkursie na stanowisko kierownika Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Jabłonnie 

Na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej w związku z § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzenia konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym nie będącym przedsiębiorcą ogłasza się  konkurs na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej ul. Parkowa 21 (05-110) Jabłonna. 

Termin składania ofert do 15.12.2023 r. do godz. 14.00.

Zarządzenie plik pdf

********************************************************************************************************************************************************************************************************************************

PROGRAM POLITYKI ZDROWOTNEJ - PROFILAKTYKA ZABURZEŃ DEPRESYJNYCH DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 

Celem głównym programu jest identyfikacja podejrzenia zaburzeń depresyjnych u minimum 0,2% dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 21 roku życia mieszkających w województwie mazowieckim w latach 2022–2024.

Grupa docelowa i kryteria kwalifikacji

Program skierowany jest do dwóch grup uczestników:

I grupa – dzieci i młodzież w wieku od 12 do 21 roku życia;
II grupa – kadra pedagogiczna korzystająca ze szkoleń.
 

Osoba aplikująca do programu w dniu kwalifikacji musi:

mieć ukończony 12 rok życia i nie może mieć więcej niż 21 lat,
w dniu zgłoszenia do programu mieszkać na terenie województwa mazowieckiego, tj. być osobą fizyczną mieszkającą na terenie województwa mazowieckiego w rozumieniu Kodeksu cywilnego,
przedłożyć wypełniony druk świadomej zgody na udział w programie (w przypadku osób do 18 roku życia, druk świadomej zgody na udział w programie wypełniony będzie przez osobę aplikującą do programu oraz rodzica/opiekuna prawnego dziecka),
złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest obecnie uczestnikiem innego programu o podobnym charakterze finansowanym ze środków publicznych oraz nie korzysta w momencie aplikowania do programu ze zbieżnych świadczeń finansowanych ze środków publicznych.


Świadczenia zaplanowane w programie:

badanie przesiewowe w kierunku wykrycia depresji,
konsultacja ze specjalistą,
sesje terapeutyczne,
podsumowanie terapii,
edukacja zdrowotna,
działania szkoleniowe dla kadry pedagogicznej.


Program zakłada przeprowadzenie badania przesiewowego w kierunku wykrycia depresji, u wszystkich uczestników, którzy spełnią określone kryteria kwalifikacji. Świadczenia udzielane będą dzieciom i młodzieży w wieku od 12 do 21 roku życia. U osób z pozytywnym wynikiem badania planuje się przeprowadzenie konsultacji ze specjalistą, sesji terapeutycznych (maksymalnie 25 sesji) oraz podsumowanie terapii. Uczestnikom z negatywnym wynikiem badania przesiewowego zaproponowany zostanie dobrowolny udział w edukacji zdrowotnej z zakresu profilaktyki depresji.

Dodatkowo planowane jest przeprowadzenie działań szkoleniowych dla kadry pedagogicznej z terenu województwa mazowieckiego. Uczestnikom szkoleń przekazywane będą informacje dotyczące m.in. specyfiki zaburzeń depresyjnych, stresu w szkole zarówno podczas nauczania stacjonarnego jak i zdalnego występującego wśród dzieci i młodzieży, skuteczności odpowiednio wcześnie podjętego leczenia depresji. W ramach edukacji omówiona także zostanie kwestia reagowania i możliwości pomocy uczniom, u których zaobserwowane zostaną niepokojące zachowania.

Realizatorzy programu:  

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO Sp. z o.o.

Miejsce udzielania świadczeń:

Psychoklinika Oddział Warszawa Białołęka, ul. Fleminga 29, 03-716 Warszawa

Psychoklinika Oddział Warszawa Bielany, ul. Heroldów 19A, 01-991 Warszawa

Psychoklinika Oddział Legionowo, ul. Tęczowa 5A, 05-123 Chotomów

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - piątek: 8.00 - 22.00 Sobota: 9.00 - 16.00

Dodatkowe informacje:

Psychoklinika Oddział Warszawa Białołęka tel. 22 355 20 03 e-mail: bialoleka@psychoklinika.pl

Psychoklinika Oddział Warszawa Bielany tel. 22 355 20 02 e-mail: bielany@psychoklinika.pl

Psychoklinika Oddział Legionowo tel. 22 355 20 01 e-mail: legionowo@psychoklinika.pl

 

DOM-MED Dominika Sutnik

Miejsce udzielania świadczeń:

DOM-MED Dominika Sutnik, ul. Prądzyńskiego 4/34, 07-410 Ostrołęka

Godziny otwarcia: Poniedziałek: 14.00 - 19.00 Wtorek: 14.00 - 19.00 Środa: 14.00 - 20.00 Czwartek: 14.00 - 19.00 Piątek: 14.00 - 19.00

Sobota: 14.00 - 19.00

Dodatkowe informacje:

tel. 500 279 939 e-mail: dominikasutnik@wp.pl

 

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota

Miejsce udzielania świadczeń:

Przychodnia Rejonowo – Specjalistyczna, ul. Sosnkowskiego 18, 02-495 Warszawa

Przychodnia Rejonowo – Specjalistyczna ul. Skarżyńskiego 1, 02-377 Warszawa

Przychodnia Rejonowo – Specjalistyczna, ul. Szczęśliwicka 36, 02-353 Warszawa

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8.00 - 18.00 Wtorek: 8.00 - 20.00 Środa: 8.00 - 20.00 Czwartek: 8.00 - do 20.00 Piątek: 8.00 - 18.00 

Dodatkowe informacje:

tel. 22 592 98 07 (w godzinach 8.00 – 15.00) e-mail: a.zalewska@szpzlo-ochota.pl

 

RADOMEDICA Sp. z o.o.

Miejsce udzielania świadczeń:

Przychodnia Radomedica, ul. Olsztyńska 39, 26-600 Radom

Godziny otwarcia: 

Poniedziałek - piątek: 9.00 - 21.00 Sobota - niedziela: 10.00 - 18.00

Dodatkowe informacje:

tel. 884 254 924 e-mail: kasiapiadlo28@gmail.com;    radomedica@gmail.com 

 

Fundacja Nie Widać Po Mnie

Miejsce udzielania świadczeń:

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Wołodyjowskiego 74, 02-724 Warszawa;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Kondratowicza 18/414, 03-242 Warszawa;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Sarmacka 5a /U6, 02-975 Warszawa -Wilanów;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Narwik 12/U4 , 01-471 Warszawa - Bemowo;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Kleszczowa 3a, 02-485 Warszawa Włochy;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Ks. Skorupki 23a, 05-120 Legionowo;

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 9.00 - 20.00 Wtorek: 9.00 - 15.00 Środa: 9.00 - 13.00 Czwartek: 9.00 - 13.00 Piątek: 9.00 - 20.00

Miejsce udzielania świadczeń:

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Szucha 11a /U2, 00-580 Warszawa;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Na Uboczu 28c lok U6, 02-791 Warszawa - Ursynów;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Kawcza 44, 04-152 Warszawa - Praga;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Powstańców Warszawy 3, 05-400 Otwock

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - czwartek: 9.00 - 20.00 Piątek: 9.00 - 16.00

Miejsce udzielania świadczeń:

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Wołodyjowskiego 74, 02-724 Warszawa;

Poradnia NZOZ Centrum CBT ul. Szucha 11a /U2, 00-580 Warszawa.

Godziny otwarcia:

Sobota: 9.00 - 14.00 Niedziela: 9.00 - 14.00

Dodatkowe informacje:

tel. 22 212 81 12; 697 752 855 e-mail: profilaktyka@niewidacpomnie.org

 

Instytut Psychiatrii i Neurologii

Miejsce udzielania świadczeń:

Mokotowskie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, ul. Goplańska 44, 02-957 Warszawa

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 15.00 - 20.00 Wtorek: 15.00 - 20.00 Środa: 15.00 - 20.00 Czwartek: 15.00 - 20.00 Piątek: 15.00 - 20.00 Sobota: 9.00 - 14.00

Dodatkowe informacje:

tel.  (22) 458 26 71 tel. 504 598 108 e-mail: rejestracja_goplanska@ipin.edu.pl 

 

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Miejsce udzielania świadczeń:

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, ul. Koszykowa 79b, 02-008 Warszawa;

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, ul. 3-go Maja 127, 05-420 Józefów.

Godziny otwarcia:

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ul. Koszykowa 79b, Warszawa

Poniedziałek: 9.00 - 20.00 Wtorek: 9.00 - 20.00 Środa: 9.00 - 20.00 Czwartek: 9.00 - 20.00 Piątek: 9.00 - 16.00

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ul. 3-go Maja 127, Józefów

Poniedziałek: 9.00-20.00 Wtorek: 9.00-20.00 Środa: 9.00-20.00 Czwartek: 9.00-20.00 Piątek: 9.00-16.00 Sobota: 10.00-15.00 

Dodatkowe informacje:

tel. 575 003 140 e-mail: koszykowa@centrumzagorze.pl 

 

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A.

Miejsce udzielania świadczeń:

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, ul. Sue Ryder 1, 05-510 Konstancin-Jeziorna

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8.00 - 15.00 Wtorek: 16:00 - 20:00 Środa: 8.00 - 20.00 Piątek: 8.00 - 20.00 Sobota: 8.00 - 15.00 

Dodatkowe informacje:

tel. 22 484 27 94 e-mail: psychiatria@uzdrowisko.konstancin.pl 

 

Novam Sp. z o. o.

Miejsce udzielania świadczeń:

Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, ul. Chodakowska 19/31, 03-815, Warszawa

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – piątek: 8.00 - 20.00 Sobota: 09.00 - 14.00

Dodatkowe informacje:

tel. 22 517 99 66 e-mail: depresja@swps.edu.pl

******************************************************************************************************************************************************************************************************************************

Mammografia bezpłatne badania w ramach programu NFZ

LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 50-69 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Badania można wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego. Przypominamy też, że do końca 2023 roku po raz ostatni mammografie w programie mogą wykonać Panie, które urodziły się w 1954 roku.

W bezpłatnym badaniu w ramach programu NFZ mogą wziąć udział Panie od 50 do 69 lat, ubezpieczone, które spełniają jeden z dwóch warunków: 

•   nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy 

•   lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte Panie, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Zapraszamy do mobilnej pracowni mammograficznej LUX MED:

Jabłonna  – 25 września w godzinach od  11.00 do 17.00 przy markecie Kaufland, ul. Zegrzyńska 7

Zachęcamy do regularnych badań i dbania o swoje zdrowie. Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi, a wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia. 

W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia, a dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie.

Rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 , 22 338 19 60 lub poprzez formularz  http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD  z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Więcej informacji na temat mammografii i Programu Profilaktyki Raka Piersi znajdziecie Państwo na stronie www.mammo.pl.

Informacje o innych badaniach z zakresu diagnostyki obrazowej na stronie www.luxmed-diagnostyka.pl

kobiety.jpg (113 KB)

 
Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV
 
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Do kogo kierowany jest Program

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.

Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Jak zapisać dziecko na szczepienie

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
• w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
• przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
• przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
 
 
BEZPŁATNE BADANIA PROFILAKTYCZNE NIEKTÓRYCH CHORÓB NOWOTWOROWYCH 
 
Plakat bezpłatne badania - profilaktyka niektórych typów nowotworów
 
Rusza tegoroczna edycja powiatowego programu zdrowotnego. Mieszkańcy ponownie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku niektórych chorób nowotworowych.

Jak co roku w ofercie znalazła się akcja wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Mieszkańcy w wieku 50-75 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz w wieku 25-49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych.

Ponadto zaplanowano realizację programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego, skierowanego do panów w wieku 55-69 lat. W jego ramach przeprowadzane będą konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz wykonywane badania krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty – PSA.

Te badania wykonywane są w MEDIQ Legionowo (ul. Piłsudskiego 20). Zapisy pod numerem telefonu: 22 774 26 40.

Z kolei dla mieszkanek powiatu w wieku 40-49 lat przygotowano bezpłatne badania mammograficzne. Dodatkowa profilaktyka przeciwnowotworowa obejmie panie w wieku 25-49 lat, dla których zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne oraz instruktaż samobadania piersi. 
 
Mammografia wykonywana będzie w NZOZ „Legionowo” przy ul. Sowińskiego 4 tel. 22 774 51 51.
 
 
BEZPŁATNE BADANIA PRZESIEWOWE W KIERUNKU ZAĆMY
 
Plakat informujący o bezpłatnych badaniach w kierunku zaćmy
 
BEZPŁATNE SZCZEPIENIE PRZECIW PNEUMOKOKOM

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciwko inwazyjnym zakażeniom Streptococcus Pneumoniae dla osób dorosłych jest szczepieniem zalecanym, nieobowiązkowym. Program polityki zdrowotnej jest dobrowolną inicjatywą Samorządu Województwa Mazowieckiego i z uwagi na ograniczone środki finansowe nie obejmuje wszystkich mieszkańców Mazowsza powyżej 50 roku życia.

Udział w "Programie polityki zdrowotnej w zakresie szczepień przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 50 roku życia z województwa mazowieckiego” na lata 2021–2023 mogą wziąć:
  • osoby powyżej 50 roku życia;
  • mieszkające na terenie województwa mazowieckiego;
  • które udzielą świadomej zgody na udział w programie;
  • przejdą pozytywnie lekarskie badanie kwalifikacyjne.
Szczepienia na terenie Powiatu Legionowskiego:
Przychodnia NZOZ Legionowo Sp. z o.o. Sowińskiego 4, Legionowo
Realizator dysponuje szczepieniami dla: 2023 r. – 996 osób.
Przychodnia NZOZ Legionowo Sp. z o.o. Sowińskiego 4, Legionowo
Dane kontaktowe:
telefon: 22 774 51 51
e-mail: rejestracja@nzozlegionowo.pl

Szczegółowe informacje o dostępności szczepień można uzyskać, kontaktując się bezpośrednio z w/w przychodnią

OPIS PROBLEMU ZDROWOTNEGO
Streptococcus pneumoniae (pneumokoki) są to mikroorganizmy kolonizujące górne drogi oddechowe, przyczyniające się do powstawania zarówno zakażeń inwazyjnych (z krwiopochodnym rozsiewem bakterii) jak i zlokalizowanych (umiejscowionych). Rezerwuar tego patogenu stanowi jedynie nosiciel lub człowiek chory. Do transmisji dochodzi podczas kontaktu człowiek-człowiek, a bakteria przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego lub/i drogą kropelkową, podczas kaszlu i kichania. Wrotami zakażenia są górne drogi oddechowe.

Pneumokoki mogą wywoływać choroby, takie jak zapalenie: opon mózgowo-rdzeniowych, ucha środkowego, zatok, płuc (przebiegające z posocznicą i zapaleniem opon mózgowo- rdzeniowych), kości, otrzewnej, osierdzia, wsierdzia oraz zakażenie tkanek miękkich. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią.

Streptococcus pneumoniae jest wiodącym czynnikiem etiologicznym zakażeń na świecie. Zakażenie pneumokokami występuje we wszystkich grupach wiekowych, szczególnie narażone są dzieci poniżej 2 roku życia i osoby powyżej 65 roku życia. Ponadto na zakażenia podatne są osoby z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odporności humoralnej, z brakiem śledziony lub jej niewydolnością, chorzy na AIDS, dzieci z implantami ślimakowymi oraz dzieci uczęszczające do żłobka i przedszkola. Powszechnym miejscem pobytu pneumokoków są śluzówki nosa i gardła. Jeśli bakterie tylko się tam znajdują, nie wywołując żadnych objawów chorobowych, mówi się o nosicielstwie. To najczęstsza forma współistnienia pneumokoków z człowiekiem, dotycząca głównie najmłodszych dzieci do 5 roku życia.

Obecnie skutecznym sposobem wykorzystywanym w profilaktyce zakażeń pneumokokowych są szczepienia ochronne, których celem jest zmniejszanie ryzyka występowania inwazyjnych chorób pneumokokowych, jak i stymulacja odpowiednich mechanizmów układu odpornościowego w przypadku zakażenia.
źródło: https://mazovia.pl
 
Program profilaktyki i leczenia próchnicy u uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Jabłonna
 
W trosce o zdrowie najmłodszych mieszkańców Gmina Jabłonna realizuje program profilaktyki i leczenia próchnicy u dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Celem programu jest podniesienie wśród dzieci i ich opiekunów świadomości w zakresie zdrowia jamy ustnej i ograniczenie zachorowalności na próchnicę.

Zachęcamy Państwa do zgłaszania dzieci do udziału w programie zdrowotnym finansowanym przez Gminę Jabłonna. Bezpłatne świadczenia stomatologiczne obejmują :

 edukację higieny jamy ustnej;

 zabiegi lakowania;
 zabiegi zachowawcze;
 zabiegi chirurgiczne (ekstrakcja) ;
 leczenie kanałowe;

Program realizowany jest w dwóch lokalizacjach na terenie Gminy Jabłonna:

Jabłonna: NZOZ Marta-Dent Marta Suchocka – Białous ul. Milenijna 44; tel.: 505 256 370
Dąbrowa Chotomowska: Duo-Dental ul. Lipowa 62; tel.: 693 708 574.

Zapisy na dany miesiąc prowadzone są od pierwszego dnia roboczego każdego miesiąca do wyczerpania limitu miejsc. Zapisów można dokonywać osobiście bądź telefonicznie w wymienionych powyżej placówkach.
 
plakat informujący o programie profilaktyki i leczenia próchnicy u uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Jabłonna, uczęszczających do szkół podstawowych
 
Poradnia ginekologiczna - bezpłatne konsultacje lekarskie
 
Zapraszamy mieszkanki Gminy Jabłonna na bezpłatne wizyty w poradni ginekologicznej w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Jabłonnie, ul. Parkowa 21, tel. 22 782 43 35.
 
plakat informujący o bezpłatnych konsultacjach lekarskich w poradni ginekologicznej dla mieszkanek Gminy Jabłonna
 
Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego
 
W ramach projektu organizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) pt. Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego - LUX-MED zaprasza na w pełni refundowane badanie (kolonoskopia), lek przygotowujący do badania, znieczulenie oraz pobranie wycinków.
 
Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego  W ramach projektu organizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) pt. Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego - LUX-MED zaprasza na w pełni refundowane badanie (kolonoskopia), lek przygotowujący do badania, znieczulenie oraz pobranie wycinków. Badania wykonywane są w Szpitalu św. Elżbiety należącym do Grupy LUX MED w Warszawie na ul. Goszczyńskiego 1. Wszelkie informacje włącznie z ankietą oraz pomocą w jej wypełnieniu pacjent otrzyma podczas rozmowy z konsultantem.
 
Badania wykonywalżbiety należącym do Grupy LUX MED w Warszawie na ul. Goszczyńskiego 1. Wszelkie informacje włącznie z ankietą oraz pomocą w jej wypełnieniu pacjent otrzyma podczas rozmowy z konsultantem.
 
NOCNA I ŚWIĄTECZNA OPIEKA ZDROWOTNA
(powiat legionowski)
Z dniem 1 listopada 2022 r. Szpital w Legionowie Wojskowego Instytutu Medycznego rozpoczyna udzielanie świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
(NZOZ „LEGIONOWO” przy ul. Sowińskiego 4 z dniem 31 października 2022 r. zakończył realizację kontraktu NFZ w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej).
MIEJSCE UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ
Wojskowy Instytut Medyczny
Poradnia Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej
ul. Zegrzyńska 8, 05-119 Legionowo
Kontakt telefoniczny: 261 866 232
(w godzinach funkcjonowania NiŚOZ wejście na teren szpitala możliwe jest bramą od strony ulicy Strużańskiej. Gabinety poradni zlokalizowane są w budynku szpitala na 1 piętrze wejście główne do szpitala).
 

Z POMOCY LEKARSKIEJ I PIELĘGNIARSKIEJ W RAMACH PORADNI NIŚOZ
W NOCY, W DNI WOLNE I W ŚWIĘTA MOŻNA SKORZYSTAĆ W RAZIE:
 nagłego zachorowania;
 nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
 gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
w ramach Poradni Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej udzielane są porady:
 w warunkach ambulatoryjnych; w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych, na podstawie decyzji lekarza); telefonicznie.
Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie (np., zastrzyki) w ramach porady udzielonej przez lekarza POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym, lub w medycznie uzasadnionych przypadkach w domu pacjenta.
W przypadkach zagrożenia życia lekarz Poradni NiŚOZ może skierować pacjenta do Izby Przyjęć lub wezwać karetkę pogotowia (jeżeli zachorowanie wykracza poza zakres możliwości zaopatrzenia w Szpitalu w Legionowie, jak np. podejrzenie udaru mózgu, urazy ortopedyczne, zachorowania dzieci).
W trakcie wizyty pacjent nie może uzyskać:
 wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem;
 recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym;
 rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia;
 skierowania do specjalisty;
 badań dodatkowych i konsultacji specjalistycznych;
 obdukcji
W sytuacjach wymagających natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych w stosunku do osoby znajdującej się stanie zagrożenia zdrowotnego należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy 112 lub pogotowia ratunkowego 999.
W ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej porady będą udzielane pacjentom mającym prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zgodnie z art. 2.1, art. 3.1, art. 4 (Dz.U. 2021 poz.1285).

źródło: wim.mil.pl
 
 
 
Bezpłatne szkolenia i konsultacje w ramach programu ochrony zdrowia psychicznego
 
Zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach i konsultacjach w ramach programu ochrony zdrowia psychicznego skierowanego dla dzieci, młodzieży oraz pedagogów szkolnych, organizowanego przez Fundację Psyche Strefa Pozytywnych Myśli, współfinansowanego ze środków Powiatu Legionowskiego.

Szkolenie dla rodziców o tematyce wpływu pandemii COVID-19 na dzieci i młodzież.
 
Zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach i konsultacjach w ramach programu ochrony zdrowia psychicznego skierowanego dla dzieci, młodzieży oraz pedagogów szkolnych, organizowanego przez Fundację Psyche Strefa Pozytywnych Myśli, współfinansowanego ze środków Powiatu Legionowskiego. Szkolenie dla rodziców o tematyce wpływu pandemii COVID-19 na dzieci i młodzież Grupa wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych.  Zapisy: tel.: 500 676 669 Miejsce: Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego ul. Tęczowa 5A, Chotomów Liczba miejsc na spotkaniach ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
 
Szkolenie dla rodziców o tematyce wpływu pandemii COVID-19 na dzieci i młodzież. Grupa wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych. Zapisy: tel.: 500 676 669 Miejsce: Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego ul. Tęczowa 5A, Chotomów Liczba miejsc na spotkaniach ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Grupa wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych.
 
Zapraszamy do udziału w bezpłatnych szkoleniach i konsultacjach w ramach programu ochrony zdrowia psychicznego skierowanego dla dzieci, młodzieży oraz pedagogów szkolnych, organizowanego przez Fundację Psyche Strefa Pozytywnych Myśli, współfinansowanego ze środków Powiatu Legionowskiego. Szkolenie dla rodziców o tematyce wpływu pandemii COVID-19 na dzieci i młodzież Grupa wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych.  Zapisy: tel.: 500 676 669 Miejsce: Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego ul. Tęczowa 5A, Chotomów Liczba miejsc na spotkaniach ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.


Szkolenie dla rodziców o tematyce wpływu pandemii COVID-19 na dzieci i młodzież. Grupa wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych. Zapisy: tel.: 500 676 669 Miejsce: Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego ul. Tęczowa 5A, Chotomów Liczba miejsc na spotkaniach ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy:
tel.: 500 676 669

Miejsce:
Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego
ul. Tęczowa 5A, Chotomów

Liczba miejsc na spotkaniach ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
 
Projekt „Wsparcie dla osób współuzależnionych”
 
Plakat informacyjny: Fundacja Psyche Strefa Pozytywnych w ramach projektu „Wsparcie dla osób współuzależnionych”, organizuje Grupę wsparcia dedykowaną osobom współuzależnionych, członków rodzin osób pijących szkodliwie, uzależnionych oraz będących w trakcie leczenia odwykowego. Spotkania w ramach Grupy wsparcia prowadzone będą od sierpnia do października, jeden raz w tygodniu, w godzinach 17.30-19.30 lub 20.00-22.00, w Poradni Zdrowia Psychicznego Psychoklinika w Chotomowie (ul. Tęczowa 5A). Grupę wsparcia prowadzić będzie doświadczony specjalista-psycholog uzależnień.Fundacja Psyche Strefa Pozytywnych w ramach projektu „Wsparcie dla osób współuzależnionych”, organizuje Grupę wsparcia dedykowaną osobom współuzależnionych, członków rodzin osób pijących szkodliwie, uzależnionych oraz będących w trakcie leczenia odwykowego. Spotkania w ramach Grupy wsparcia prowadzone będą od sierpnia do października, jeden raz w tygodniu, w godzinach 17.30-19.30 lub 20.00-22.00, w Poradni Zdrowia Psychicznego Psychoklinika w Chotomowie (ul. Tęczowa 5A). Grupę wsparcia prowadzić będzie doświadczony specjalista-psycholog uzależnień.

Fundacja Psyche Strefa Pozytywnych w ramach projektu „Wsparcie dla osób współuzależnionych”, organizuje Grupę wsparcia dedykowaną osobom współuzależnionych, członków rodzin osób pijących szkodliwie, uzależnionych oraz będących w trakcie leczenia odwykowego. Spotkania w ramach Grupy wsparcia prowadzone będą od sierpnia do października, jeden raz w tygodniu, w godzinach 17.30-19.30 lub 20.00-22.00, w Poradni Zdrowia Psychicznego Psychoklinika w Chotomowie (ul. Tęczowa 5A). Grupę wsparcia prowadzić będzie doświadczony specjalista-psycholog uzależnień.

W ramach Grupy wsparcia dla jej uczestników przewidziane są także:
• Konsultacje psychiatryczne,
• Sesje floatingu.

Zapisy na konsultację wstępną do grupy odbywają się telefonicznie pod numerem 512 895 218, mailowo kontakt@fundacjapsyche.pl, przez formularz kontaktowy na stronie Fundacji oraz osobiście w jej siedzibie. Liczba miejsc w grupie jest ograniczona.

Udział w Grupie wsparcia oraz innych działaniach projektu jest bezpłatny.

Projekt realizowany jest w ramach zadania publicznego w obszarze „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym”, w podobszarze „Działania na rzecz przeciwdziałania zaburzeniom życia rodzinnego w związku z nadużywaniem alkoholu”. Projekt ma na celu przeprowadzenie działań zmierzających do zapewnienia specjalistycznego wsparcia psychologicznego/ psychoterapeutycznego osobom współuzależnionym, członkom rodzin osób pijących szkodliwie, uzależnionych oraz będących w trakcie leczenia odwykowego.

Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

 

“Grupa wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych” oraz „Konsultacje psychiatryczne i psychologiczne dla dzieci i młodzieży” organizator Zarząd Powiatu w Legionowie

Spotkania w ramach „Grupy wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych” zaprojektowane są na raz w miesiącu (od maja do grudnia) w godzinach 8.00 do 11.00 w Chotomowie ul. Tęczowa 5A, Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika (terminy na najbliższe spotkania to: 30.05, 06.06, 4.07, 1.08). Prowadzone będą przez specjalistę psychologa, metodą superwizji, opartą na studium przypadku. Na każdym spotkaniu poruszany będzie inny blok tematyczny, np. tendencje samobójcze, zaburzenia lękowe, przemoc. Tematy omawiane na grupie będą także odpowiadały aktualnym, bieżącym problemom w danych szkołach.
Zapisy na grupę odbywają się telefonicznie pod numerem 500-676-669.
Liczba miejsc w grupie jest ograniczona.
Projekt kierowany jest do mieszkańców powiatu legionowskiego.
Realizator Fundacja Psyche Strefa Pozytywnych Myśli

Zapisy na bezpłatne Konsultacje psychiatryczne i psychologiczne dla dzieci i młodzieży będą odbywały się pod numerem telefonu 500-676-669 (od 02 czerwca do wyczerpania limitu miejsc).

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Plakat informacyjny: “Grupa wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych” oraz „Konsultacje psychiatryczne i psychologiczne dla dzieci i młodzieży” organizator Zarząd Powiatu w Legionowie

 

Plakat informacyjny: Spotkania w ramach „Grupy wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych” zaprojektowane są na raz w miesiącu (od maja do grudnia) w godzinach 8.00 do 11.00 w Chotomowie ul. Tęczowa 5A, Poradnia Zdrowia Psychicznego Psychoklinika (terminy na najbliższe spotkania to: 30.05, 06.06, 4.07, 1.08). Prowadzone będą przez specjalistę psychologa, metodą superwizji, opartą na studium przypadku. Na każdym spotkaniu poruszany będzie inny blok tematyczny, np. tendencje samobójcze, zaburzenia lękowe, przemoc. Tematy omawiane na grupie będą także odpowiadały aktualnym, bieżącym problemom w danych szkołach. Zapisy na grupę odbywają się telefonicznie pod numerem 500-676-669. Liczba miejsc w grupie jest ograniczona. Projekt kierowany jest do mieszkańców powiatu legionowskiego. Realizator Fundacja Psyche Strefa Pozytywnych Myśli

 

Plakat informujący o bezpłatnych badaniach profilaktycznych

Mieszkańcy Powiatu Legionowskiego mogą skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku niektórych chorób nowotworowych.

Jak co roku w ofercie znalazła się akcja wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Mieszkańcy w wieku 50-75 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz w wieku 25-49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych. Ponadto zaplanowano realizację programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego skierowanego do panów w wieku 55-69 lat. W jego ramach przeprowadzane są konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz wykonywane badania krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty – PSA. Z kolei dla mieszkanek powiatu w wieku 40-49 lat przygotowano bezpłatne badania mammograficzne. Dodatkowa profilaktyka przeciwnowotworowa obejmie panie w wieku 25-49 lat, dla których zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne oraz instruktaż samobadania piersi.

Badania wykonywane są w MEDIQ Legionowo (ul. Piłsudskiego 20). Zapisy pod numerem telefonu: 22 774 26 40.

KOLONOSKOPIA

Kryteria włączenia:
• wiek:
25-49 lat - w przypadku osób pochodzących z rodziny HNPCC lub FAP,  zgodnie z potwierdzeniem z poradni genetycznej
40-49 lat - w przypadku osób, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorego na raka jelita grubego
50-75 lat – w przypadku pozostałych osób,
• zamieszkiwanie na terenie powiatu legionowskiego
• kwalifikacja do wykonania kolonoskopii (podczas konsultacji lekarskiej)
• pisemna zgoda pacjenta na wykonanie kolonoskopii
Kryteria wyłączenia:
• leczenie z powodu nowotworu jelita grubego w wywiadzie,
• kolonoskopia wykonywana w ciągu ostatnich 10 lat przed zgłoszeniem się do Programu
• otrzymanie w ciągu ostatnich 6 miesięcy imiennego zaproszenia do udziału w Ogólnopolskim Programie Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego
• występowanie objawów potencjalnie mogących wskazywać na nowotwór jelita grubego, w tym m.in. krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcia o nieznanej przyczynie pojawiające się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny,
• przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii, w tym m.in. duży tętniak aorty, niedawno przebyty zawał serca, zator płucny, ciężkie zapalenie płuc, podejrzenie perforacji jelita, niedrożność mechaniczna jelita, ciąża w II lub III trymestrze (stwierdzone podczas kwalifikacji lekarskiej).

MAMMOGRAFIA

Kryteria włączenia:
• dodatni wywiad rodzinny w kierunku występowania raka piersi.
Kryteria wyłączenia:
• wykonywane badanie mammografii w ciągu ostatnich 2 lat
• opieka poradni specjalistycznej w związku ze zmianami w obrębie piersi

OZNACZENIE MARKERA PSA, KONSULTACJA UROLOGICZNA


Kryteria włączenia:
• dodatni wywiad rodzinny w kierunku występowania raka gruczołu krokowego
Kryteria wyłączenia:
• pozostawanie pod opieką poradni urologicznej i korzystanie ze świadczeń finansowanych przez NFZ w związku ze zdiagnozowanym nowotworem gruczołu krokowego
• wykonywanie badania per rectum i PSA w okresie 1 roku przed zgłoszeniem do programu

 

Bezpłatne badania słuchu

Plakat informujący o bezpłatnych badaniach słuchu

 

Bezpłatne badania mammograficzne

Rejestracja 58 666 24 44  Masz 50-69 lat?  Przyjdź na bezpłatną mamografię w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi - 4 marca 2022 Jabłonna - przy markecie Kaufland ul. Zegrzyńska 7, NFZ, Mamografia, LuxmedLUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 50-69 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Po raz pierwszy w 2022 roku będą mogły wykonać je Panie, które urodziły się w 1972 roku.

Zachęcamy, aby nie zwlekać z realizacją badań. Badanie mammograficzne umożliwia wykrycie zmian na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór pozwala na natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.
W badaniach mogą uczestniczyć Panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego.

 

 

 

 

 

 

 

Bezpłatne badania słuchu

Zapraszamy na Bezpłatne badania słuchu 11 lutego 2022, godz. 9.00 - 14.00, Jabłonna, ul. Parkowa 21, parking przy Ośrodku Zdrowia, Infolinia 814 714 004, www.audika.pl

 

Szpital w Legionowie


Pacjenci mogą korzystać z usług placówki od 21 stycznia 2022 r. Szczegóły pod linkiem: https://www.jablonna.pl/dla-mieszkancow/zawartosc/977/  

Skrócona kwarantanna i darmowe testy - COVID-19

Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez wcześniejszego skierowania, zwiększenie dostępności do opieki medycznej dla osób powyżej 60 roku życia, rozbudowana baza łóżkowa i nawet 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego to kolejne narzędzia w walce z pandemią koronawirusa. Zmianie ulegnie czas odbywania kwarantanny – zostanie skrócona do 7 dni.

Testowanie pod kątem COVID-19 w aptekach
Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z COVID-19 jest wprowadzenie w pełni darmowych testów, które zrealizujesz bez skierowania od lekarza. Od 27 stycznia 2022 r. test będziesz mógł wykonać w aptece, która spełni standardy bezpieczeństwa (wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów).
Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Twój wynik zostanie wprowadzony do systemu ewidencji i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta.

Skracamy kwarantannę do 7 dni
Wprowadzane zmiany dotyczą także czasu obywania kwarantanny. Osoby bezobjawowe będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Badania osób 60+ chorych na COVID-19
Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada Cię w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia COVID-19. Wizyta może odbyć się w domu.

źródło: https://www.gov.pl

 

BEZPŁATNE BADANIE CYTOLOGII (NFZ)
 
Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)
Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:
•które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
•obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skierowaniem cytologicznym.
 
WYKAZ PLACÓWEK REALIZUJĄCYCH BADANIA (NFZ)
(powiat legionowski)KONTAKT
Jerzy Petz Mediq Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej 
Legionowo Piłsudskiego 2022 774-26-40
 
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdrowie" 
Legionowo Sowińskiego 15a 22 774-20-25
 
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej 
Nieporęt Podleśna 4 22 772-32-13
 
Badanie cytologiczne realizowane jest odpłatnie (30 zł) przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Jabłonnie przy ul. Parkowej 21; kontakt telefoniczny: (22) 782-43-35).
 
 

 Refundacja szczepionki przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV)

Szczepionka przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) typu 16 i 18 o nazwie Cervarix znalazła się na liście leków refundowanych. Refundacja obejmuje wszystkie zarejestrowane wskazania: u osób od ukończenia 9. roku życia do profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu) oraz raka szyjki macicy i raka odbytu związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
 
W praktyce oznacza to, że pacjenci będą mogli kupić preparat za 50% odpłatnością we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach. Szczepionka Cervarix jest dostępna od 1 listopada br. w aptece z dopłatą pacjenta – 138,18 zł za dawkę szczepionki (przy cenie detalicznej leku 276,36 zł.).
 
Jednocześnie w aplikacji gabinet.gov.pl została udostępniona funkcjonalność e-Karty Szczepień, umożliwiająca potwierdzenie, w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta, wykonanie szczepienia przeciw HPV. Wpis o wykonaniu szczepienia przeciw HPV do e-Karty Szczepień zostanie odnotowany w Internetowym Koncie Pacjenta osoby poddanej szczepieniu lub w IKP opiekuna ustawowego.
 
Szczepionka Cervarix należy do grupy szczepionek inaktywowanych (zabitych). Zawiera białka L1 wirusa brodawczaka ludzkiego typu 16 i 18 w postaci niezakaźnych cząstek wirusopodobnych (virus-like particles – VLP) uzyskiwane z wykorzystaniem technologii rekombinacji DNA (system ekspresji bakulowirusa). Zawiera adiuwant, jakim jest uwodniony wodorotlenek glinu (Al(OH) oraz innowacyjny adiuwant AS04, zawierający 3-O-deacylo-4’-monofosforylolipid A (MPL).
 
Cervarix został zarejestrowany w procedurze centralnej w krajach Unii Europejskiej w 2007 roku po ocenie jakości, bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki przez Europejską Agencję Leków.
 
Osobom w wieku od 9 do 14 lat włącznie (do 15 urodzin) zalecane jest podanie 2 dawek w odstępie od 5 do 13 miesięcy. U osób w wieku 15 lat i powyżej zalecane są trzy dawki podawane w 0, 1 i 6 miesiącu.
 
Najczęstszym działaniem niepożądanym obserwowanym po podaniu szczepionki był ból w miejscu podania. Większość tych reakcji wykazywała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego i nie utrzymywała się długo.
 
Efekt programu szczepień przeciw HPV: o 90% mniej przypadków raka szyjki macicy https://szczepienia.pzh.gov.pl/efekt-programu-szczepien-przeciw-hpv-o-90-mniej-przypadkow-raka-szyjki-macicy/
 
źródło:  Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

 



 

 

 

 

 


 



 

 

 

 

 


 

Od początku jestem świadomym rodzicem  

Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci i Wsparcia Rodziny zaprasza pary lub kobiety w ciąży/planujące dziecko na bezpłatne spotkania edukacyjne z psychologiem, położną oraz terapeutą wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Spotkania będą się odbywały w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 3 lok 18u.

Informujemy, że dysponujemy ograniczoną ilością miejsc, dlatego beneficjentów obowiązują zapisy (poprzez wysłanie zgłoszenia na adres mailowy centrumodpoczatku@gmail.com).

Zadanie współfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
 
Plakat: Od początku jestem świadomym rodzicem. Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci i Wsparcia Rodziny zaprasza pary lub kobiety w ciąży/planujące dziecko na bezpłatne spotkania edukacyjne z psychologiem, położną oraz terapeutą wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Spotkania będą się odbywały w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 3 lok 18u. Zapisy: centrumodpoczatku@gmail.com)





PROFILAKTYKA 40 PLUS

Szczegóły na: https://jablonna.pl/aktualnosci/1247


Ankieta “Potrzeby i zdrowie Seniorów podczas pandemii COVID-19”

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej zaprasza do udziału w badaniu dotyczącym zdrowia, samopoczucia i potrzeb seniorów w czasie pandemii. Anonimowe badanie składa się z 20 pytań dotyczących m.in. potrzeb diagnostycznych seniorów, e-recept, leków refundowanych, sposobów przekazywania informacji dla seniorów i potrzeb edukacyjnych dla seniorów.
Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w badaniu. Link do ankiety:https://abcsenior.com/ankieta-potrzeby-i-zdrowie-seniorow-podczas-pandemii-covid-19/. Ankieta będzie aktywna do końca stycznia br.

 
szczepionka na covid
 

Od 15 stycznia 2020 r. można rejestrować się i zgłaszać chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Szczegółowe informacje zamieszczone są na stronach:
1. Rejestracja Seniorów 80+ i 70+: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja

2. Zgłoszenia osób w wieku 16-69 lat: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia

Mieszkańcy Gminy Jabłonna mogą skorzystać w godzinach 8-15 od poniedziałku do piątku z gminnej infolinii:
1. Organizacja szczepień, w tym mobilny punkt szczepień: 22 782 43 35 (Gminny Ośrodek Zdrowia w Jabłonnie), 22 772 62 95 (Gminny Ośrodek Zdrowia w Chotomowie)
Bliższe informacje o szczepieniach przeprowadzanych w punktach szczepień w SZPZOZ Jabłonna znajdują się na stronie:
www.zozjablonna.pl, zakładka - INFORMACJE DLA PACJENTA/SZCZEPIENIA COVID-19.
2. Transport osób mających trudności w dotarciu do punktów szczepień: 22 767 73 46

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia 
 

W związku ze zbliżającym się terminem zapisów na szczepienia przeciw COVID – 19, informujemy, że prowadzimy wstępną rejestrację zgłoszeń osób chętnych do szczepienia. Osoby zainteresowane prosimy o rejestrowanie się z wykorzystaniem formularza zgłoszenia dostępnego na naszej stronie www.zozjablonna.pl, zakładka - INFORMACJE DLA PACJENTA/SZCZEPIENIA COVID-19. Formularz ten można wysłać do nas drogą mailową lub dostarczyć do jednej z naszych przychodni (Gminny Ośrodek Zdrowia ul. Parkowa 21 w Jabłonnie lub Wiejski Ośrodek Zdrowia ul. Partyzantów 10A w Chotomowie).

Adresy mailowe: jablonna@zozjablonna.pl, chotomow@zozjablonna.pl.

Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia.
Przed szczepieniem będą Państwo identyfikowani przez okazanie dokumentu ze zdjęciem.
Prosimy o wcześniejsze przygotowanie stosownego dokumentu
W dniu poprzedzającym szczepienie, prosimy o wypełnienia “Kwestionariusza wstępnego wywiadu przesiewowego”. Wypełniony kwestionariusz proszę koniecznie zabrać ze sobą na szczepienie. Celem ułatwienia jego wypełnienia zamieszczamy wyjaśnienia, doprecyzowujące, jak rozumieć poszczególne pytania.
Jeżeli wątpliwości, jak wypełnić kwestionariusz, będą istnieć nadal po przeczytaniu wyjaśnień, proszę umówić teleporadę z lekarzem rodzinnym.
Dokumenty niezbędne do zaszczepienia dostępne są na naszej stronie internetowej: www.zozjablonna.pl , zakładka - INFORMACJE DLA PACJENTA/SZCZEPIENIA COVID-19.
Przychodnie SZPZOZ będą realizować szczepienia nie tylko dla swoich podopiecznych. Do szczepienia w naszych placówkach zapraszamy wszystkich chętnych zamieszkujących Gminę Jabłonna i mieszkańców gmin ościennych.
Zachęcamy Państwa do szczepień i do korzystania z innych usług naszych przychodni. 
 
SZPZOZ Jabłonna
 


 
 
 
Konkurs na wybór realizatorów Programu profilaktyki i leczenia próchnicy u dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Jabłonna uczęszczających do szkół podstawowych na rok 2021
11.12.2020 r.

Termin składania ofert wyznacza się do dnia 28 grudnia 2020 r. do godziny 18.00 (decyduje data wpływu do Biura Obsługi Urzędu Gminy Jabłonna).
 
 
---------------------------------------------------------
 
 
Tańsze lub bezpłatne szczepienia na grypę
19.11.2020 r.

Szczepienia przeciwko grypie są w połowie refundowane dla:
• dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dzieciom podaje się szczepionkę donosowo;
• dorosłych, do 65 roku życia z chorobami współistniejącymi np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach;
• kobiet w ciąży;
• dorosłych od 65 roku życia do 75 roku życia.
Szczepionka przeciw grypie będzie bezpłatna dla osób powyżej 75 roku życia.

Co powinieneś wiedzieć o szczepieniach
Szczepienie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Przez dwa dni po szczepieniu możesz mieć miejscowe zaczerwienienie i ogólne złe samopoczucie, które mijają samoistnie. Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie. Pracuje nad nim sieć międzynarodowych laboratoriów, w Polsce zespół w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny.

Co warto wiedzieć o grypie
Grypa sezonowa występuje co roku i wywołują ją wirusy występujące u ludzi.
Wirus grypy:
• szybko się zmienia, dlatego co roku konieczna jest nowa szczepionka
• szybko się namnaża w organizmie
• łatwo się nim zarazić.

Objawy grypy:

• wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy
• bóle mięśniowe
• ogólne uczucie osłabienia i rozbicia
• czasem pojawiają się wymioty i łagodna biegunka, u małych dzieci ból brzucha.

Rozpoznanie grypy i odróżnienie jej od przeziębienia nie jest łatwe, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
W razie podejrzenia grypy w żadnym wypadku nie należy chodzić do pracy. Koniecznie trzeba zostać w domu i odpoczywać.

Grypa mija sama, zwykle po 7 dniach. Jednak czasami mogą pojawić się powikłania:
• wtórne bakteryjne zapalenie płuc
• zapalenie oskrzelików (szczególnie u niemowląt i dzieci)
• zaostrzenie chorób przewlekłych, np. astmy, obturacyjnej choroby płuc, dolegliwości układu krążenia, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca
• angina wywołana paciorkowcem
• sepsa (rzadko)
• bardzo rzadko (zwykle u dzieci) zespół Reye’a – zwykle związany z przyjmowaniem preparatów kwasu acetylosalicylowego
• zapalenie mięśnia sercowego
• zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
• zapalenie mięśni
• niewydolność wielonarządowa (rzadko)
• encefalopatia
• poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego.
Grypa, zwłaszcza nieleczona, może skończyć się niepełnosprawnością, a nawet śmiercią.

Żeby chronić siebie oraz twoich bliskich przed grypą należy:

• zaszczepić się
• często myć ręce
• nie kichać na ludzi
• nie podawać do przywitania dłoni, którą zasłaniamy usta podczas kichnięcia
• unikać przebywania w zatłoczonych miejscach (szczególnie w czasie nasilenia sezonu grypowego)
• unikać chorych lub w ich towarzystwie chronić się np. maseczką na twarzy
• unikać dotykania oczu, nosa i ust rękami, którymi dotykaliśmy np. klamki, poręczy, pieniędzy
• pozostać w domu w przypadku objawów choroby.

źródło: https://www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/tansze-lub-bezplatne-szczepienia-na-grype
----------------------------------------------------------------
 
 
 
----------------------------------------------
 
Ośrodek Opieki Psychologiczno-Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży

Od 1.04.2020 w Legionowie przy ul. Rynek14/3 rozpoczął działalność Ośrodek Opieki Psychologiczno -Ppsychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży o I stopniu referencyjności.
Usługi są świadczone bezpłatnie w ramach umowy z NFZ.
W związku z epidemią COVID-19 konsultacje odbywają się w formie stacjonarnej lub za pomocą TELEPORADY.

Więcej informacji
----------------------------------------------------------
 
 
 
 
 
 
Centrum Profilaktyki i Wsparcia Rodziny
Bezpłatne konsultacje online

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bezpłatna rehabilitacja dla dzieci
SZPZOZ Jabłonna oraz Better Place zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w projekcie: Eliminacja wad postawy u dzieci zamieszkujących województwo mazowieckie poprzez zajęcia edukacyjne oraz ruchowe. Projekt realizowany 2019 r.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Choroby otępienne- poradnik dla rodzin i opiekunów
MATERIAŁY PSYCHOEDUKACJE udostępnione przez EDUCATIO Poradnia Zdrowia Psychicznego
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Choroby otępienne- poradnik dla pacjentów
MATERIAŁY PSYCHOEDUKACJE udostępnione przez EDUCATIO Poradnia Zdrowia Psychicznego
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Hashimoto- żywienie pacjentów z chorobą
MATERIAŁY PSYCHOEDUKACJE udostępnione przez EDUCATIO Poradnia Zdrowia Psychicznego
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
Rodzicielstwo i jego odcienie- trudności z zajściem w ciążę, poronienia, depresja porodowa
MATERIAŁY PSYCHOEDUKACJE udostępnione przez EDUCATIO Poradnia Zdrowia Psychicznego
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
Problemy i trudności w związkach- jak budować zdrową i harmonijną relację
MATERIAŁY PSYCHOEDUKACJE udostępnione przez EDUCATIO Poradnia Zdrowia Psychicznego