Ustawienia strony

Wyszukiwarka

BIP, ePUAP, Youtube, Facebook

Jesteś tutaj:

JABŁONNA NATURALNIE

6069
W Gminie Jabłonna stawiamy na ekologię.

W 2014 r. w Chotomowie powstała ultra nowoczesna i ekologiczna szkoła podstawowa - energooszczędny budynek użyteczności publicznej. W dodatku zasilająca go mikroelektrownia została ufundowana przez Greenpeace!

W szkole zamontowano potrójnie przeszklone okna, które przepuszczają większą ilość światła niż standardowe szyby. Cały budynek od strony zewnętrznej i wewnętrznej oświetlany jest lampami led. W każdej sali lekcyjnej zamontowano niezależne (dla każdego z pomieszczeń) czujniki monitorujące poziom dwutlenku węgla, dzięki którym stopień wentylacji sal zajęciowych jest automatycznie dopasowany do potrzeb (między innymi w zależności od ilości osób przebywających w pomieszczeniu).
Wokół szkoły wykonano sieć 60 odwiertów, każdy o głębokości 85 metrów – ich łączna głębokość to ponad 5km. Pompy ciepła zależnie od pory roku pełnią odmienną funkcję – latem chłodzą a zimą grzeją.

To nie przypadek, że tak nowoczesna placówka powstała właśnie w Jabłonnie. To tutaj znajduje się też Centrum Badawcze PAN Konwersja Energii Odnawialnej, które jest najnowocześniejszym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie laboratoriów badawczych zajmujących się energią odnawialną.

Jednak ekologia to nie tylko wielkie projekty – to też edukacja i wsparcie dla mieszkańców. Dlatego Urząd Gminy Jabłonna angażuje się w coraz większą ilość inicjatyw wspierających wprowadzanie nowoczesnych technologii. Dzięki nim, nasi mieszkańcy uzyskują dofinansowania do modernizacji przydomowych kotłowni oraz instalacji solarnych - a zyskujemy my wszyscy! Ograniczenie emisji szkodliwych produktów spalania to świeższe i zdrowsze powietrze.

Jednocześnie staramy się wraz z działającymi na naszym terenie podmiotami, oferować coraz ciekawsze formy edukacji ekologicznej. Przy wsparciu Urzędu Gminy Jabłonna w Chotomowie powstała Pasieka Szkoleniowo-Edukacyjna w której można zdobyć wiedzę na temat życia pszczół i sposobu ich hodowli. Hodowla pszczół można uznać za rodzaj pożytecznego hobby – jest to jednak coś znacznie ważniejszego. W powiedzeniu „bez pszczół nie ma życia” zawarta jest niezwykle istotna dla nas mądrość a zarazem przestroga. Podtrzymanie populacji tych pożytecznych owadów jest w interesie nas wszystkich dlatego tak ważna jest edukacja i popularyzacja pszczelarstwa. Co ważne, z oferty Stowarzyszenia Nasze Pszczoły mogą skorzystać zarówno dorośli jak i dzieci. Chotomowską pasiekę warto wziąć pod uwagę planując ciekawą lekcję dla grupy szkolnej lub przedszkolnej. Podobnie jak Nadleśnictwo Jabłonna. Specjalnie przeszkoleni edukatorzy leśni prowadzą fascynujące zajęcia w Skierdach oraz na ścieżkach edukacyjnych w lesie.

Kontenerowa Szkółka w Skierdach
jest nie tylko jedną z kilkunastu takich szkółek w Polsce. Możliwości technologiczne szkółki pozwalają na trzy cykle produkcyjne - siewy wiosną – w III dekadzie marca, III dekadzie kwietnia i w II dekadzie maja, co daje ok. 3,5 mln. sadzonek iglastych i liściastych. Są to: sosny, świerki i modrzewie - ok. 3 mln oraz dęby, buki, brzozy, lipy i klony - ok. 0,5 mln. Ważnym aspektem działalności placówki jest wspieranie edukacji leśnej. W specjalnej salce oraz na polanie piknikowej najmłodsi mogą łączyć naukę z zabawą. Co ciekawe, na terenie szkółki znajduje się „las kultury” – czyli drzewa upamiętniające znane osoby min. Wisławę Szymborska, Gustawa Holoubka, Andrzeja Łapickiego i Czesława Niemena.

Kolejnym ciekawym przedsięwzięciem realizowanym przy wsparciu ze strony Gminy jest szpital dla jeży Jeżurkowo. Placówka zajmuje się ratowaniem jeży, które bez fachowego wsparcia człowieka nie miałyby szans na przeżycie. Pożyteczne zwierzątka są tutaj leczone i rehabilitowane po to, by po powrocie do zdrowia mogły wrócić do środowiska naturalnego. Przedstawiciele Jeżużurkowa są często obecni na gminnych wydarzeniach edukując i uwrażliwiając na los jeżyków.

Także Urząd Gminy Jabłonna kieruje swoje programy edukacyjne do najmłodszych. Wierzymy, że uwrażliwienie na otaczającą przyrodę i właściwe zrozumienie zachodzących w niej zjawisk zaprocentuje na przyszłość. Jednym z naszych większych projektów edukacyjnych jest konkurs „Zbieramy Dębowe Owoce”. Jego głównym założeniem jest wskazanie dzieciom, że to ludzie mają największy wpływ na to, gdzie żerują dzikie zwierzęta w tym dziki. W ramach konkursu dzieci zbierają żołędzie, które później wykładane są głęboko w lasach, z dala od siedlisk ludzkich. Zachętą do wzięcia w konkursie są bardzo atrakcyjne nagrody dla całej klasy.

http://kezo.pl/

http://jezurkowo.primum.org.pl/

http://www.nasze-pszczoly.pl/

http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Pocztek-roku-w-najbardziej-ekologicznej-szkole-w-Polsce/

http://www.jablonna.warszawa.lasy.gov.pl/polozenie/-/asset_publisher/kCS6/content/szkolka-lesna-1